Rusza 61. Jazz Jamboree

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

24 października rusza 61. edycja festiwalu Jazz Jamboree. W ramach koncertu inauguracyjnego, w warszawskim klubie Stodoła wystąpią Kuba Więcek & Gawęda Quintet, którym towarzyszyć będzie Ralph Alessi, grupa Spice of Life Trio w składzie: Jamaaladeen Tacuma, Artur Majewski i Vasco Trilla oraz formacja Get The Blessing.

Kuba Więcek & Gawęda Quintet jest wspólnym muzycznym projektem saksofonisty Kuby Więcka oraz pianisty Mateusza Gawędy.
W trakcie jednej z podróży do Nowego Jorku Kuba miał okazję poznać jednego z najwybitniejszych amerykańskich trębaczy – Ralpha Alessiego. Wymiana paru zdań i dźwięków
zaowocowała wspólną trasą koncertową oraz nagraniem płyty jesienią 2016.
Muzyka napisana specjalnie na tę okazję przez Mateusza i Kubę jest wypadkową miłości do ich własnej tradycji jak i fascynacji amerykańskim jazzem. Muzycy zaprosili do projektu jedną z najbardziej rozchwytywanych sekcji rytmicznych w Europie – kontrabasistę Maxa Muchę oraz mieszkającego w Berlinie perkusistę Moritza Baumgärtnera.

Muzyka jest językiem uniwersalnym i zrozumiałym dla wszystkich. Kiedy trzech muzyków, takich jak basista  Jamaaladeen Tacuma, trębacz Artur Majewski i hiszpański perkusista Vasco Trillia , wspólnie zetkną się w  muzycznej konwersacji mamy gwarantowaną  organiczną eksplozję dźwięku.
Ci trzej muzyczni artyści są mistrzami swojego rzemiosła, łącząc globalną współpracę i generatywną mieszankę groove’u, ambientu i improwizacji.
Zespół „SPICE OF LIFE” zabierze słuchaczy w podróż pełną muzycznych smaków, z których składa się życie.

Zepół Get The Blessing założyli w 2000 roku w Bristolu (początkowo pod nazwą The Blessing) dwaj muzycy sesyjni słynnego zespołu Portishead: perkusista Clive Deamer i basista Jim Barr. Skład uzupełnili: Pete Judge (trąbka) i Jake McMurchie (saksofon).

Źródłem ich muzyki jest nowoczesna, twórcza improwizacja, kultura Afryki Północnej oraz muzyka bazująca na dźwiękach nieakordowych, a przede wszystkim wspólne zainteresowanie twórczością Ornette’a Colemana.
To od jednego z jego utworów, „The Blessing” zespół zapożyczył swą nazwę, musiał ją jednak zmodyfikować, gdy okazało się, że istnieje już amerykański zespół o tej samej nazwie.

Muzyka tworzona przez Get The Blessing wpisuje się w nurt prezentowany przez takie zespoły jak: Esbjörn Svensson Trio, Polar Bear i Acoustic Ladyland, widoczne są w niej ponadto inspiracje dokonaniami Kings of Leon, Morphine, Elvisa Costello i Alberta Aylera.

Unikalne połączenie triphopu, którego muzycy Get  the Blessing byli współtwórcami, elektroniki i jazzu stało się kwintesencją sukcesu tego zespołu.
Udział w wielkich festiwalach, słynnych programach jak Saturday Night Live czy też koncerty z Radiohead w nowojorskim The Roseland Balroom to dostateczny powód, aby doświadczyć ich koncertu na żywo.

CO? – 61. Jazz Jamboree- dzień 1
KTO? – Kuba Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi: Ralph Alessi, Kuba Więcek, Mateusz Gawęda, Max Mucha, Moritz Baumgärtner / Spice of Life Trio: Jamaaladeen Tacuma/ Artur Majewski/ Vasco Trilla / Get The Blessing: Clive Deamer, Jim Barr, Pete Judge, Jake McMurchie
GDZIE? – Klub Stodoła, Warszawa
KIEDY? – 24/10/2019; 19:00
BILETY? – 120 zł - 170 zł

Tagi: