Rusza 54. festiwal Jazz nad Odrą

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

54. edycja festiwalu Jazz nad Odrą rozpocznie się już 2 kwietnia. W Sali Teatralnej wrocławskiego centrum kultury Impart wystąpi Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra. Następnie na scenę wyjdzie trio Eddie Daniels, Leszek Możdżer i Darek Oleszkiewicz. Tego samego wieczoru w sali kameralnej usłyszymy grupę Quindependence.

Marius Neset to reprezentant sceny skandynawskiej, zaliczany do jej młodego pokolenia, choć posiadający już bogaty muzyczny dorobek. Saksofonista, kompozytor i aranżer urodzony w Norwegii, na stałe mieszkający w Danii współpracę z Trondheim Jazz Orchestra rozpoczął już siedem lat temu. Wówczas za sprawą zamówienia kompozytorskiego złożonego na jego ręce przez słynny Molde Jazz Festival zaczęły się prace nad wspólnym materiałem. Entuzjastyczne przyjęcie nowego repertuaru zaowocowało płytą „Lion” wydaną przez prestiżową wytwórnię ACT. Od tego momentu Neset nagrał dla monachijskiego wydawnictwa trzy kolejne autorskie albumy („Pinball”, „Snowmelt”, „Circle of Chimes”), ugruntowując swoją silną pozycję na arenie międzynarodowej.

Trondheim Jazz Orchestra to renomowana formacja, ceniona nie tylko za warsztat wykonawczy, ale przede wszystkim za kreatywność i indywidualizm każdego z jej członków. Obecnie stanowi jeden z najwyżej notowanych dużych składów na Starym Kontynencie. Kreatywność artystów budujących norweski kolektyw pozwoliła na przestrzeni kilkunastu lat zarejestrować dwadzieścia bardzo różnych albumów oraz współpracować z popularnymi muzykami jazzowymi ze Stanów Zjednoczonych, jak Pat Metheny, Chick Corea czy Joshua Redman oraz najwybitniejszymi muzykami skandynawskimi jak Sidsel Endresen, Erlend Skomsvoll, czy Per Zanussi. Program prezentowany z Mariusem Nesetem to muzyka z najwyższej europejskiej półki, mimo ambitnych aranżacji wypełnionych ciekawą rytmiką i kolorem kierowana jest do szerokiego grona jazzowych odbiorców.

Trzech wyjątkowych instrumentalistów spotka się na sali teatralnej Impartu by zaprezentować fuzję indywidualnych doświadczeń muzycznych. Daniels, Możdżer i Oleszkiewicz to utytułowani jazzmani o niebanalnych życiorysach artystycznych i ugruntowanej pozycji.

Eddie Daniels jest amerykańskim gigantem klarnetu. W trakcie swojej ponad pięćdziesięcioletniej aktywności fonograficznej zarejestrował niemal trzydzieści płyt autorskich, a także brał udział w niezliczonych sesjach nagraniowych w charakterze sidemana; współpracując między innymi z orkiestrą Thada Jonesa i Mela Lewisa, Arturo Sandovalem, czy Freddiem Hubbardem. Klarnecistę charakteryzuje lekkość improwizacji i rewelacyjny warsztat, co pozwala mu czuć się swobodnie nie tylko w jazzie, ale również w repertuarze klasycznym. Scott Yanow – uznany dziennikarz i historyk muzyki – napisał, że to co wydaje się dla wielu niemożliwe, Danielsowi nie sprawia żadnego wysiłku, a wśród najistotniejszych jazzowych klarnecistów należy wymieniać jego nazwisko na równi z Buddym de Franco, Bennym Goodmanem i Artie Shawem.

Leszek Możdżer, mimo że swoją jazzową drogę rozpoczynał w zespole polskiego klarnecisty Emila Kowalskiego, to z klarnecistami współpracuje stosunkowo rzadko. Posiadając jednak wyraźne cechy muzycznego lidera w ciągu swojej imponującej kariery zdążył uczestniczyć w tak dużej ilości nietypowych projektów, że wśród przymiotników opisujących jego artystyczne dokonania ciężko pominąć określenia wszechstronny i elastyczny. Możdżer, którego fanom Jazzu nad Odrą przedstawiać nie trzeba, wydaje się być u szczytu swoich dotychczasowych pianistycznych, a także kompozytorskich umiejętności. Potwierdzają to zeszłoroczne premiery płytowe: z jednej strony wirtuozowskie „Jazz at Berlin Philharmonic VII: Piano Night” zarejestrowane wraz z Iiro Rantalą i Michaelem Wollnym, a z drugiej magiczne „Earth Particles” nagrane z orkiestrą Holland Baroque. Pozycje z dyskografii ostatnich lat, a także działalność koncertowa dowodzą, że polski pianista europejskiego formatu angażuje się tylko w projekty o dużym potencjale artystycznym nie rozmieniając swojego dorobku na drobne, a ciągle go potęgując.

Na kontrabasie zagra pochodzący z Wrocławia Darek Oleszkiewicz. W tym roku mija trzydzieści lat od przyznania muzykowi stypendium California Institute of The Arts i tym samym wyjazdu Oleszkiewicza na Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Przez trzy dekady polski kontrabasista wyrobił sobie markę nieprzeciętnego pedagoga i wyśmienitego sidemana, będąc zapraszanym na ogromną ilość sesji płytowych, nagrywając z takimi gwiazdami jak m.in. Brad Mehldau, Charles Lloyd, Bennie Maupin, czy Peter Erskine. Kariera Oleszkiewicza pokazuje, że talent improwizatorski, brzmienie i plastyczny akompaniament kontrabasu zawsze perfekcyjnie uzupełniają i spajają projekty w których uczestniczy.

Quindependence to grupa uznawana za jedną z najciekawszych na młodej scenie jazzowej w naszym kraju. Od początku działalności członkowie zespołu podkreślają, że cenią w muzyce idee wolności oraz niezależności i choć nie odcinają się od jazzowej tradycji (mieszcząc się w głównym nurcie gatunku), to ze swoją twórczością chcą trafiać do szerszego grona odbiorców niż tylko publiczność jazzowa. Kwintet założony został z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2015 roku formacja zdobyła drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Jazz Juniors. Quindependence są również laureatami czwartej edycji programu „Jazzowy Debiut Fonograficzny” organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, co umożliwiło im wydanie debiutanckiego albumu zatytułowanego „Circumstances”.

Materiał zarejestrowany na zeszłorocznej płycie adresowany jest nie tylko dla wytrawnych koneserów jazzu, ale także dla tych, którzy drogę z tym muzycznym gatunkiem rozpoczynają. W kompozycjach kwintetu słychać jak duży nacisk instrumentaliści kładą na melodyjność i przestrzenność muzyki. Zarówno na „Circumstances”, jak i na koncertach grupy Quindependence nie brakuje energii charakterystycznej dla nowoczesnych jazzowych trendów. Za kompozycje i aranżacje odpowiadają kontrabasista Miłosz Skwirut i pianista Michał Salamon.

CO? – 54. Jazz nad Odrą: Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra / Eddie Daniels/Leszek Możdżer/Darek Oleszkiewicz / Quindependence
KTO? – Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra: Marius Neset, Hana Pulsberg, Erik Hegdal, Peter Fugslang, ElvindLonning, Erik Eilertsen, Erik Johannesen, Daniel Herskedal, Jovan Pavlovic, Espen Berg, Petter Eldh, Gard Nilssen, Ingrid Neset / Eddie Daniels, Leszek Możdżer,Darek Oleszkiewicz / Quindependence: Dominik Borek, Krzysztof Matejski, Michał Salamon, Miłosz Skwirut, Paweł Nowak
GDZIE? – Centrum Sztuki Impart, Wrocław
KIEDY? – 26/04/2018, 19:00 / 23:00
BILETY? – Marius Neset & Trondheim Jazz Orchestra / Eddie Daniels/Leszek Możdżer/Darek Oleszkiewicz: 300 PLN / 150 PLN ./ 120 PLN / 99 PLN / Quindependence: 20 PLN

Tagi: