Roller Trio i James Brandon Lewis Trio & Anthony Pirog na 21. Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Kolejnego dnia fesiwalu Jazz Jantar, w klubie Żak, wystąpi Roller Trio po której usłyszymy James Brandon Lewis Trio & Anthony Pirog.

Technologia i elektronika są nierozłącznymi elementami przyszłości jazzu, a Roller Trio to pionierzy w ukazywaniu tych elementów szerszemu gronu odbiorców, my natomiast potrzebujemy pionierów" - tak w recenzji "New Devices", nowego albumu brytyjskiego zespołu, opiniował Rob Mallows z London Jazz News. Wtórował mu Roger Farbey z serwisu All About Jazz, według którego "porównania nie mają racji bytu, kiedy ma się do czynienia z tak bardzo nowatorskim i obrazoburczym zespołem".

Już z tych dwóch zdań wyłania się wyraźny obraz grupy, której z jednej strony wciąż nie można nazwać inaczej, jak tylko jazzową, a z drugiej trzeba jej oddać, że próbuje zdefiniować gatunek na nowo, według własnych zasad. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, już w 2012 roku - po wydaniu debiutanckiego albumu - trio zostało nominowane do Mercury Priza oraz do nagrody MOBO, a ich trzeci krążek to rozwinięcie pierwotnej idei przyćmiewające wszystko, co dotąd stworzyli. Pierwszą okazją, żeby zobaczyć Roller Trio na żywo w Polsce będzie właśnie festiwal Jazz Jantar.

James Brandon Lewis jest przede wszystkim jazzmanem z krwi i kości: jego przesączona aurą uduchowionej wolności gra silnie czerpie ze spuścizny wielkich tenorzystów lat 50-tych i 60-tych jak i z muzyki gospel, niemniej jako twórca projektów autorskich saksofonista daleki jest od składania w ofierze swojej osobowości artystycznej w imię naśladowania swoich mistrzów. Horyzont muzyczny Jamesa Brandona Lewisa jest dużo szerszy, o czym publiczność Festiwalu Jazz Jantar mogła się przekonać w 2017 roku, kiedy artysta pojawił się na scenie Klubu Żak na czele zbuntowanego muzyczno-poetyckiego kolektywu Heroes Are Gang Leaders.
James Brandon Lewis Trio, w którym saksofoniście towarzyszą gitarzysta basowy Luke Steward i perkusista Warren Trae Crudup III to grupa, w ramach której muzyk kontynuuje eksplorację obszarów współczesnego jazzu inspirowanego wpływami zaczerpniętymi z innych gatunków – przede wszystkim z hip hopu, który wedle słów muzyka był w latach 90-tych wszechobecny, nawet jeśli on sam nie był częścią tego środowiska. O ile w zespole z Jamaladeenem Tacumą i Rudym Roystonem skupiał się na hip hopie w połączeniu z nowoczesnymi brzmieniami i liryzmem soulu (znakomicie przyjęty album „Days Of FreeMan” z 2015 roku), teraz nacisk położony został na groove, eksperymentalny jazz i rap z lat 90-tych. O wynikłej z takiego połączenia muzyce branżowe media napisały: „Młodsza ekipa nie jest może tak rozpoznawalna jak poprzedni współpracownicy Lewisa ale ich gra przemawia dobitnie – ziarnisty, funkujący bas elektryczny i energetyczne zagrania perkusyjne stanowią znakomite tło dla tenorowego szturmu Lewisa” - pisze recenzujący album „No Filter” dla portalu allaboutjazz.com Mark F. Turner. Cisco Bradley na łamach jazzrightnow.com dodaje na jego temat: „James Brandon Lewis Trio to elektryzujący, myślący do przodu współczesny jazzowy ensemble. ‘No Filter’ jest mocnym, dynamicznym setem przystępnych kompozycji zagranym z wysoką energią wykonawczą łączącą jazzową improwizację z siłą i ostrością wywiedzioną z estetyki rockowej.” a o tym, jakie wrażenie robi trio na żywo pisze:

“Lewis (…) pokazał swoją odwagę i wizję jako saksofonista i kompozytor. Od pierwszych sekund i w ciągu pełnych sześciu utworów utrzymywał głęboki, pełen emocji ogień tak, jakby zależało od tego jego życie. (…) Sekcja rytmiczna (…) zapewniła wyporność dla gorącego tonu Lewisa. Stewart wytwarzał złożone płaszczyzny ciemnej energii na których Crudup z oślepiającą szybkością wygrywał rytm: wszystko to w czasie, gdy Lewis utrzymywał grę o rzadko dziś widzianej intensywności”

CO? – Jazz Jantar 2018: Roller Trio / James Brandon Lewis Trio & Anthony Pirog
KTO? – Roller Trio: James Mainwaring, Chris Sharkey, Luke Reddin-Williams / James Brandon Lewis Trio & Anthony Pirog: James Brandon Lewis, Luke Stewart, Anthony Pirog, Warren Trae Crudup III
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 16/11/2018, 20:00

Tagi: