Robert Glasper wyciąga wtyczkę

Autor: 
Redakcja

Spokojnie… to nie do końca kalka z angielskiego. Pianista, który w ostatnich latach zbudował chyba najtrwalszy most łączący świat jazzu i R&B nie umiera ani nie kończy kariery. Wyciąga jednak wtyczkę ze swoich elektrycznych instrumentów, by powrócić do macierzy: akustycznego tria. Nowy album artysty pt. „Covered” ukaże się 16 czerwca.

Nagrań dokonano w pod koniec ubiegłego roku w słynnym kalifornijskim Capital Studios. Glasperowi towarzyszyli Vicente Archer na kontrabasie i Damion Reid na perkusji a także… niewielka publiczność, dzięki czemu płyta ma charakter live. Tytuł płyty - „Covered” - nie jest metaforą. Na krążku znalazły się utwory pożyczone od ulubionych wykonawców Glaspera. Usłyszymy więc muzykę Radiohead, Joni Mitchell, Jhené Aiko, John’ego Legenda czy Kendricka Lamara. Pomiędzy kowery wplecione jest kilka nowych kompozycji pianisty. Wśród coverów jest też i polski akcent - „Stella by Starlight”, skomponowana przez mieszkającego i wykształconego w Warszawie Victora Younga. Podczas sesji nagraniowej muzyków odwiedził jeszcze jeden, szczególny gość: Harry Belafonte dołączył do zespołu by wykonać utwór „Got Over”.

Rok 2015 w ogólności dobrze zaczął się dla Glaspera - po raz drugi jego Experiment wyróżnony został nagrodą Grammy - tym razem wykonanie utworu Steviego Wondera “Jesus Children Of America” na płycie „Black Radio 2” uznane zostało za najlepsze w gatunku tradycyjnego R&B.
Utwór ten, nagrany z udziałem Lalah Hathaway poświęcony został ofiarom strzelaniny w Sandy Hook Elementary w Newtown.

2 lata temu pierwsza część sagi „Black Radio” przyniosła Glasperowi Grammy w kategorii najlepsza płyta R&B. Zaszczytów na tym nie koniec. Pianista dołączył oto do rodziny Steinway’a. Robert grać będzie teraz wyłącznie na instrumentach tej marki, dołączając do prestiżowego grona artystów takich jak: Billy Joel, Lang Lang, Diana Krall, Jason Moran czy Harry Connick, Jr.
Na eleganckim Steinwayu pisze więc zapewne muzykę do filmu Dona Cheadla „Milesa Ahead”, poświęconego… tak: Milesowi Davisowie.

„Covered” - lista utworów:

I Don’t Even Care (Robert Glasper/Macy Gray/Jean Grae)
Reckoner (Radiohead)
Barangrill (Joni Mitchell)
In Case You Forgot (Robert Glasper)
So Beautiful (Musiq Soulchild)
The Worst (Jhené Aiko)
Good Morning (John Legend)
Stella By Starlight (Victor Young)
Levels (Bilal)
Got Over feat. Harry Belafonte (Robert Glasper/Harry Belafonte)
I’m Dying of Thirst (Kendrick Lamar)

Tagi: