RGG otwiera nowy cykl "Jazz W Iluzjonie"

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)
Autor zdjęcia: 
materiały promocyjne

Dziś, w niedzielę 21 października rozpoczyna się nowy cykl filmowo – muzyczny „Jazz w Iluzjonie”. Muzyka improwizowana i kinematografia od zawsze były ściśle związane, w nowym cyklu organizatorzy chcą pokazać ich wzajemne relacje w rozmaitych barwach i kontekstach. 

W tym roku świat muzyki poniósł dotkliwą stratę, w lipcu zmarł wybitny trębacz i kompozytor Tomasz Stańko. W przyszłym roku minie z kolei 50 rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, którego postać najlepiej łączy świat filmu i jazzu. Obaj twórcy byli w bliskim, trwającym przez dekady, artystycznym związku. Stańko muzyczną drogę zaczynał w kwintecie Komedy (m. in. słynna płyta „Astigmatic”), a po śmierci tego ostatniego wielokrotnie wracał do jego twórczości (płyta „Litania”) wskazując jej nowe wymiary i brzmienia. Kompozycje Krzysztofa Komedy to encyklopedia polskiej muzyki współczesnej, a napisane dla kina tematy z „Dziecka Rosemary”, Noża w wodzie” czy „Wstrętu” to dziś absolutna klasyka muzyki filmowej. Chcielibyśmy ten wieczór poświęcić wzajemnym relacjom tych fundamentalnych postaci polskiego i światowego jazzu, ale nie tylko. Wspomnimy też innych „wielkich nieobecnych” polskiego środowiska jazzowego, wybitnych muzyków, m.in. Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza, Tomasza Szukalskiego, Andrzeja Przybielskiego, Janusza Muniaka, ale także wyjątkowego fotografika Marka Karewicza czy Henryka Kurka – warszawskiego bonvivanta znanego jako Henio Meloman. 

W programie wieczoru przewidziano projekcję filmu dokumentalnego „Komeda” z 1974 roku w reżyserii Krzysztofa Riege.

Po pokazie odbędzie się dyskusja o bohaterach wieczoru m.in. z udziałem muzyków z grupy RGG, ostatniego zespołu, z którym tworzył i występował Stańko. Na koniec – koncert podczas, którego trio RGG zaprezentuje program, na który złożą się ich własne kompozycje oraz „The First Song” – utwór otwierający album „Balladyna” Tomasza Stańko z 1976 roku, pierwszy jaki nagrał dla kultowej wytwórni ECM. 

RGG Trio wystąpi w składzie:

▪️ Łukasz Ojdana – fortepian

▪️ Maciej Garbowski – kontrabas

▪️ Krzysztof Gradziuk – perkusja
 

 

Tagi: