Returnings - Jakob Bro i gwiazdy europejskiego jazzu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Znamy go nie tylko ze słynnej Paul Motian & The Electric Bebop Band czy „Dark Eyes” Tomasza Stańko. Duński gitarzysta Jakob Bro nagrał także kilkanaście innych albumów, z takimi gwiazdami jak Lee Konitz, Bill Frisell, Paul Motian, Kenny Wheeler, Paul Bley, czy wschodząca gwiazda David Virelles, a jego prace nagradzane były zarówno przez Down Beat jak i kapitułę Danish Music Award.

Według wspomnianego magazynu Downbeat, “duński gitarzysta Jakob Bro tworzy muzykę magiczną, wymykającą się wszelkim próbom kategoryzacji”. Na Returnings, jego najnowszej płycie nagranej rzecz jasna dla ECM do niego i do jego stałego partnera, Thomasa Morgana, dołączają dwie legendy europejskiego jazzu: trębacz Palle Mikkelborg i perkusista Jon Christensen.

Wynikiem tej współpracy jest - jak twierdzi wydawca - wspaniała płyta, wypełniona przepiękną muzyką. Akwarelowe brzmienie gitary Bro, miękkość skrzydłówki Mikkelborga, wysmakowany akompaniament Morgana i swobodnie płynący puls perkusji Christensena - wszystko to składa się na jeden z najpiękniejszych i najsubtelniejszych albumów jazzowych, jakie ostatnio powstały. Returnings zostało nagrane w lipcu 2016 roku w Rainbow Studio w Oslo i ukaże się na rynku płytowym 23 marca.

Tagi: