RAFA - RGG & Trevor Watts i ojcowie improwizacji - nowa płyta

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na polskiej a i pewnie europejskiej jazzowej scenie, RGG oprócz własnej, triowej aktywności artystycznej od lat znany jest także z zapraszania do współpracy muzyków ze świata i to z różnych pokoleń.

W 2016 roku stanęli na jednej scenie z Evanem Parkerem, artystą, którego naszym czytelnikom przedstawiać pewnie nie potrzeba. Dokumentem ich wspólnego muzykowania jest album „Live @ Alchemia. Rok później na deskach scen Silesian Jazz Festival dołączyli do nich muzycy młodego pokolenia improwizatorów, znakomity fiński trębacz Ververi Pohjola oraz prawdopodobnie najważniejszy dziś jazzowy puzonista swojej generacji, Szwajcar, Samuel Blaser (City Of Gardens – Fundacja Słuchaj! 2018).

W kolejnym roku, tym razem na zaproszenie słynnego gdańskiego festiwalu Jazz Jantar oraz klubu Żak, Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk zaprosili jedną z ikon jazzu na Starym Kontynencie, grającego na saksofonie altowym oraz sopranowym Trevora Wattsa.

Podczas spotkania, tak na marginesie pierwszego w ich karierach, muzycy ustalili, że zagrają dla gdańskiej publiczności muzykę w pełni improwizowaną, uwolnioną od wszelkich wcześniejszych nawet szkicowych sugestii kompozycyjnych. W efekcie ich wspólnego muzykowania powstała obszerna suita, jedynie na potrzeby płytowej edycji i ku wygodzie słuchaczy podzielana na kolejne części.

Podobnie jak wcześniej wymienione albumy, tak i ten wydany został nakładem warszawskiej Fundacji Słuchaj! i nie będzie pewnie nadużyciem, że wpisuje się on w cykl, który można by nieoficjalnie nazwać RGG zaprasza gwiazdy jazzu. Przed Wami 35 w katalogu fundacji płyta zatytułowana „RAFA”. Bierzecie i słuchajcie jej wszyscy!

Tagi: