Radhika Philip publikuje wywiady ze współczesnymi mistrzami jazzu w książce: „Being Here"

Autor: 
Redakcja

 

Radhika Philip opublikowała książkę „Being Here: Conversations on Creating". Składa się na nią 25 wywiadów, które przeprowadziła na przestrzeni 10 lat z nowojorskimi muzykami, współczesnymi mistrzami jazzu, m.in. z Bill'em Frisell'em, Robertem Glasperem, Marią Schneider, Uri Caine'm. Odsłaniają one tajemnice kreatywnego procesu tworzenia muzyki. Fascynująca lektura na jesienne wieczory. Gorąco polecamy!
 

 


To dzieło wyraża żywą estetykę niektórych spośród najbardziej aktywnych muzyków naszych czasów, jest niezwykle ważne, ponieważ obecnie korporacje wymazują każdy ślad autentycznej muzyki z naszej planety, którą chcą w całości posiąść na własność. (Amiri Baraka)

Każdy kto kocha jazz w pewnym momencie swojego życia doznał swego rodzaju przebudzenia. Radhika Philip doświadczyła tego jakieś 10 lat temu. Udała się do nowojorskiego klubu jazzowego Smalls na koncert tria pianisty Jasona Lindner'a. Miała w domu kilka płyt jazzowych, różnorakich klasyków:  Miles'a Davis'a, John'a Coltrane'a, Thelonious'a Monk'a, Charlie Parker'a - ale doświadczenie zetnięcia się ze żywą, kreatywną, współczesną muzyką w kameralnej atmosferze okazało się być dla niej przełomem.
 
To była muzyka, oczywiście, ale także była to intensywność, interakcja na scenie -  mówi Philip wspominając tę noc. Wyraz twarzy tych ludzi, podczas gdy tworzą muzykę wspólnie -  rozkosz odkrywania, intymne i pełne koncentracji sposoby jakimi komunikują się nawzajem. Nigdy wcześniej nie widziałam czegoś podobnego. To był dla mnie szok.
 
Dla większości ludzi wystarczyłoby być kolejnym oddanym słuchaczem i zwolennikiem jazzu oraz jego twórców, ale Philip zdecydowała się pójść o krok dalej. Rozpoczęła trwającą dekadę serię wywiadów z niektórymi nowojorskimi artystami - najbardziej rozpoznawalnymi i wpływowymi. Obrała sobie za cel zrozumienie muzyki i tych, którzy zbudowali swoje życie wokół niej.

 
Being Here, książka, która jest obecnie dostępna dzięki Radhio, składa się z 25 szczerych wnikliwych wywiadów ze współczesnymi mistrzami jazzu, takimi postaciami jak: Andy Bey, David Binney, Brian Blade, Jane Ira Bloom, Uri Caine, Steve Coleman, Dave Douglas, Bill Frisell, Robert Glasper, Billy Hart, Vijay Iyer, Jason Moran, Gregoire Maret, Ben Monder, Thomas Morgan, Butch Morris, Greg Osby, William Parker, Chris Potter, Dafnis Prieto, Maria Schneider, Henry Threadgill, Mark Turner i Kenny Wollesen. Przedmiotem badań Philip są relacje między formą a dowolnością, parametry muzyczne wyznaczające ramy dla improwizacji.

 

 

 

 

Urodzona w Indiach, w Bombaju, Philip przeniosła się do Stanów Zjednoczonych, aby studiować antropologię, najpierw w Smith College i później na Columbia University. Wykształcenie pozwoliło jej wnikliwie zbadać nowojorską społeczność skupioną wokół jazzu, dodając coś jeszcze... Pytania były stawiane z antropologicznego punktu widzenia - wyjaśnia. Jakie znaczenie nadaje ich życiu to, czym się zajmują muzycy. Co biorą pod uwagę wyceniając swoją pracę? Jakie są ich przyzwyczajenia? To wszystko mówi nam, czym jest kultura.
 
Współnym mianownikiem dla wszystkich bohaterów książki jest Nowy Jork - jako miejsce zamieszkania. Mieszkam w Nowym Jorku od 25 lat - mówi Philip. Jest to miasto z licznymi podziemnymi scenami artystycznymi, zawsze chciałam udokumentować choć jedną z tych kreatywnych społeczności, w hołdzie miastu i jego artystom.
 
 
Fakt, że żyję w Nowym Jorku pozwolił mi na to doświadczenie - mówi Radhika. Tytuł odnosi się do muzyków i do tego, dlaczego muszą być właśnie tutaj i dlaczego to miasto jest tak istotne dla ich muzyki. Dotyczy także improwizacji i sztuki bycia w 100 % obecnym w danym momencie. Ostatecznie, to sposób bycia tu i teraz stanowi o poglębianiu ludzkich doświadczeń i relacji.

 

 

 

Wybrane wywiady w formie audio:

 

Henry Threadgill on leadership

Brian Blade on improvisation

Dave Douglas on education 

 

Radhika Philip  Being Here

1. Bill Frisell
2. Kenny Wollesen
3. Butch Morris
4. William Parker
5. Henry Threadgill
6. Dafnis Prieto
7. Billy Hart
8. Brian Blade
9. Greg Osby
10. Jason Moran
11. Woody Shaw Jr. III
12. Robert Glasper
13. Vijay Iyer
14. Mark Turner
15. Steve Coleman
16. Gregoire Maret
17. Maria Schneider
18. Ben Monder
19. Dave Douglas
20. Uri Caine
21. David Binney
22. Thomas Morgan
23. Chris Potter
24. Jane Ira Bloom
25. Andy Bey

Radhika Philip  Being Here
Radhio ·  Data premiery: 14 października 2013
 
www.radhio.org