Quindependence, Immortal Onion oraz Kamasi Washington na rozpoczęcie Warsaw Summer Jazz Days 2017

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

6-go lipca, w warszawskim Soho Factory startuje tegoroczna edycja Warsaw Summer Jazz Days. Jako pierwsza na scenie pojawi się grupa Quindependence, po której usłyszymy trio Immortal Onion. Wydarzeniem pierwszego dnia festiwalu będzie koncert Kamasiego Washingtona.

Quindependence to niezależność, samodzielność, wolność... i kwintet składający się z niezwykłych muzycznych indywidualności. Grupa jest nadzieją młodego, polskiego jazzu. Tak trzeba wyobrażać sobie muzykę przyszłości. W ich kompozycjach można znaleźć coś niesamowicie świeżego. Klasyczne brzmienia łączone z melodiami potrafiącymi przenieść słuchacza w najodleglejsze rejony świata. Np. utwór Gnossienne skomponowany przez kontrabasistę Miłosza Skwiruta to nieprawdopodobna fuzja jazzu z "Baśniami z tysiąca i jednej nocy". Orientalne i etniczne motywy, perfekcyjne wykonanie, improwizacje i luz, na który mogą sobie pozwolić doświadczeni muzycy sprawiają, że Quindependence nie sposób zapomnieć. Zarówno jazzowym koneserom, ale także laikom.

Immortal Onion - trio powstało wiosną 2016 roku. Inspiracją dla powstania zespołu byli artyści tacy jak: Esbjörn Svensson, Hiromi Uehara, czy Tigran Hamasyan. Sklasyfikowanie muzyki Immortal Onion okazuje się niemałym wyzwaniem, gdyż muzycy zespołu w swojej twórczości nie boją się nawiązywać do wielu gatunków. W ich utworach słychać wpływy m.in. jazzu, muzyki filmowej, minimalizmu, fusion, muzyki elektronicznej, a nawet progresywnego metalu. Mimo tak dużej rozbieżności stylistyk, w których się obracają udało im się stworzyć własny rozpoznawalny język.

Swoje charakterystyczne brzmienie zawdzięczają umiejętnemu łączeniu energicznych i skomplikowanych rytmicznie fragmentów z minimalistycznymi, transowymi motywami i lirycznymi tematami.

Jako laureaci VI edycji programu ,,Jazzowy debiut fonograficzny”, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, wydają w tym roku swoją pierwszą płytę ,,Ocelot of Salvation” której premiera będzie miała miejsce na Festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2017.

W wieku trzynastu lat Kamasi Washington rozpoczął życiową podróż po świecie muzyki. Jednego wieczoru, jego ojciec zostawił w pokoju swój saksofon sopranowy. Kamasi podniósł go, pełen ciekawości względem piękna wydobywającego się z instrumentu ojca. Nie bacząc na fakt, iż nie miał pojęcia o saksofonie a w zasadzie nigdy wcześniej nawet nie trzymał go w rękach – zagrał swój ulubiony w tamtym okresie utwór „Sleeping Dancer Sleep On” Wayne’a Shortera.

Będąc już podopiecznym prestiżowej Hamilton High School Music Academy, w ciągu dwóch lat uzyskał pozycję prowadzącego saksofonistę tenorowego w czołowym zespole jazzowym. W tym samym czasie dołączył do Multi School Jazz Band (BSJB), gdzie udało mu się połączyć siły z grupą przyjaciół z dzieciństwa, którzy podzielali jego miłość do muzyki. W trakcie ostatniego roku w Akademii, Kamasi założył „The Young Jazz Giants”, swój pierwszy zespół muzyczny. Oprócz niego zaangażowani w tworzenie zespołu byli Ronald Burner, Stephen Burner i Cameron Graves. Po ukończeniu Akademii, Kamasi otrzymał pełne stypendium umożliwiające podjęcie nauki etnomuzykologii na UCLA, gdzie udało mu się zbadać wiele obcych do tej pory nurtów w muzyce, które wykraczały poza zachodnie trendy. W lecie po ukończeniu pierwszego roku, Kamasi nagrał swój pierwszy album wraz z zespołem „The Young Jazz Giants”. W trakcie drugiego roku studiów na UCLA, Kamasi wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych w towarzystwie legendy hip-hopu – Snoop Dogg’a. Tego samego roku, Kamasi dołączył do orkiestry pod dyrekcją jednego ze swoich idoli - Geralda Wilsona, by jakiś czas pózniej wyruszyć w swoją pierwszą międzynarodową trasę koncertową wraz z legendą R&B, Raphaelem Saadiq.

Na przestrzeni lat, Kamasi występował i tworzył w towarzystwie wielu idoli reprezentujących różne gatunki muzyczne, wśród których można wymienić osobistości takie jak Gerald Wilson, McCoy Tyner, Freddie Hubbard, Kenny Burrel, George Duke, Lauryn Hill, Jeffrey Osborne, Mos Def, Quincy Jones, Stanley Clark, Harvey Mason i Chaka Khan. Kamasi założył również „The Next Step”, który stworzony został według modernistycznej wizji dużego zespołu. W jego skład wchodzi dwóch perkusistów, dwóch kontrabasistów, keyboardziści, sekcja dęta składająca się z trzech tub, pianisty i wokalisty. W dodatku Kamasi jest częścią muzycznego ugrupowania pod nazwą „West Coast Get Down”.

Ostatnimi czasy Kamasi brał udział w pracach nad cieszącym się ogromnym uznaniem albumem „To Pimp A Butterfly” Kendricka Lamara, wydanym w 2015r. 5 maja Kamasi wydał „The Epic”, swój przełomowy solowy album w wytwórni Brainfeeder, wyznaczający nowe trendy na rynku. „The Epic” jest 172-minutowym, trzypłytowym arcydziełem, w którego procesie twórczym brał udział dziesięcioosobowy zespół „The Next Step” wraz z pełną orkierstą smyczkową oraz chórem. „The Epic” zadebiutował na pierwszych miejscach iTunes Jazz Charts w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Rosji i Wielkiej Brytanii.

CO? – Warsaw Summer Jazz Days: Quindependence / Immortal Onion / Kamasi Washington
KTO? – Quindependence: Michał Salamon, Krzysztof Matejski, Dominik Borek, Miłosz Skwirut, Paweł Nowak/ Immortal Onion: / Kamasi Washington
GDZIE? – Soho Factory, Warszawa
KIEDY? – 06/07/2017, 19:00
BILETY? – 250 zł / 200 zł / 150 zł / 100 zł

Tagi: