Projekt Watershed zainauguruje sezon koncertowy Made in Chicago 2013

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Frank Bigotte

Najnowszy sezon koncertów Made in Chicago 13 lutego otworzy europejska premiera pierwszego albumu amerykańsko-francuskiego projektu WATERSHED perkusisty Denisa Fourniera. Poznański koncert będzie pierwszym na europejskiej trasie promującej album.

Z okazji edycji 2011 roku festiwali Jazz à Junas oraz Radio France i Montpellier, perkusista Denis Fournier zaprosił do Francji wielu muzyków z Chicago, głównie związanych z AACM (Association for the Advancement of Creative Musicians), legendarnym kolektywem muzyków, aktywnym od 1965 roku. Wówczas powstał pomysł jedynego w swoim rodzaju projektu WATERSHED – łączącego na bazie bluesa i kolektywnej improwizacji doświadczenia awangardy z Chicago i Francji. Nazwa zespołu pochodzi z wiersza francuskiego poety  Rene Chara, który mieszkał na terenie rozlewisk wodnych, co było inspiracją do jego wielu wierszy z tomiku „Fureur et mystere”.

Do współpracy Denis Fournier zaprosił muzyków z dwóch pokoleń AACM – wiolonczelistkę Tomekę Reid i flecistkę Nicole Mitchell, które debiutowały w latach ‘90 oraz  multiinstrumentalistę Hanah Jon Taylora, z którym perkusista koncertował już w latach ‘80, w czasach, kiedy wraz z rosnącą popularnością Ethnic Heritage Ensemble czy Art Ensemble of Chicago AACM stawał się  Europie rozpoznawalną marką. Skład uzupełnił kontrabasista z Francji Bernard Santacruz. Pierwsza płyta zespołu ukazał się we Francji na przełomie roku dla znakomitej wytwórni ROGUE ART.

Made in Chicago

13.02.2013, Poznań

Scena Na Piętrze, g. 20:30