Projekt "Music of Rafal Sarnecki" do usłyszenia w Charkowie

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

24-go stycznia bieżącego roku w kijowskiej sali koncertowej Caribbean Club odbył się koncert poświęcony muzyce Rafała Sarneckiego - polskiego gitarzysty i kompozytora jazzowego, który od 12 lat mieszka w Nowym Jorku. Wykonawcami byli muzycy ukraińscy związani z kijowską sceną jazzową. Był to już czwarty koncert poświęcony muzyce Sarneckiego wykonany przez ten zespół. W repertuarze znalazły się kompozycje pochodzące z dotychczas wydanych przez Rafała płyt, jak również, kilka zupełnie nowych utworów, które jeszcze nie zostały nagrane. Grupa wystąpi po raz kolejny 22-go lutego w Charkowie, w klubie Pintagon.

Muzycy pochodzą z różnych miast: Krzywy Róg, Mikołajów, Tarnopol, Kijów. Poznali się 4 lata temu w R.M.Glier Kyiv Institute of Music. Pomysł zorganizowania koncertów poświęconych kompozycjom Sarneckiego powstał w 2015 roku, kiedy perkusista Nikolay Domashov i gitarzysta Igor Dyba usłyszeli utwory Rafała na Międzynarodowych Warszatach Jazzowych Cho-Jazz w Chodzieży. 18 listopada 2015 odbył się pierwszy koncert zatytułowany "Rafal Sarnecki Tribute" prezentujący kompozycje z płyt "Song From a New Place", "The Madman Rambles Again" oraz "Cat's Dream". W trakcie kolejnych koncertów muzycy włączyli do repertuaru również nowsze niepublikowane jeszcze utwory.

 

Wykonawcy zaznaczają, że repertuar nie jest łatwy od strony wykonawczej. Szczególnym wyzwaniem są zmienne metra w partiach improwizowanych, nietypowe progresje harmoniczne, trudne technicznie partie fortepianowe. Wyjątkowo wymagające technicznie są również partie wokalne pełne dużych interwałów oraz niestandardowych podziałów rytmicznych.

Koncerty zostały entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. Gitarzysta Igor Dyba mówi: "Ludzie byli pozytywnie zaszokowani. Publiczność zakochała się w tych kompozycjach tak samo jak my. Mamy coraz więcej stałych słuchaczy na koncertach prezentujących utwory Sarneckiego. Planujemy zorganizować koncerty również w innych miastach."

Tagi: