Projekt 'A' - czyli wywoływanie ducha Akwarium!

Autor: 
Redakcja

Na mapie Warszawy pojawiają się wciąż nowe lokale i kluby, których historia kończy się najczęściej po kilku sezonach. W czasach, kiedy tak efemeryczne miejsca stają się od razu „kultowe”, warto przypomnieć prawdziwą legendę. Akwarium Jazz Club – stołeczna Mekka jazzu – działał ponad dwadzieścia trzy lata. Na scenie przy ul. Emilii Plater gościli najwięksi: Henryk Miśkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn-Wróblewski. Pragnąc przywołać wyjątkową atmosferę warszawskiego klubu, zapraszamy na specjalne jam session z udziałem dwóch pokoleń muzyków. Zainspirowani prasą muzyczną z lat 70. i 80. przypomnimy również czasy, kiedy jazzowa improwizacja była nie tylko artystyczną formą wyrazu, ale także gestem osobistej wolności.

Projekt „A” jest próbą przywołania wyjątkowej atmosfery warszawskiego klubu jazzowego „Akwarium”, w którym koncerty i przedłużające się do rana jam session stanowiły w realiach PRL-u prawdziwą oazę wolności. Jazzowa enklawa sztuki tworzyła świat „na uboczu”, oderwany duchowo od realiów socjalizmu przełomu lat 70. i 80., mimo że wciąż w nich obecny. 

Celem autorów projektu jest ukazanie tego dziwnego rozdwojeni które – pomimo przeciwności historycznych – paradoksalnie doprowadziło do rozkwitu polskiego jazzu. Projekt jest realizowany w ramach festiwalu 'Niewinni Czarodzieje'

15.11.2012, Pardon to tu,

godz.19:00

Wstęp wolny!!!

Projekt 'A' (jam session/instalacja)
Autorzy: Rafał Kosewski, Michał Sieczkowski, Łukasz Strzelczyk
Wykonawcy:
muzyka - Dokalski/Kwapisiński/Dickaty/Shalev
oraz zespół Pokusa (Kryszk, Olter, Bryndal)
wizualizacje, scenografia - Pola Nowak-Tyszowiecka
aktor – Sebastian Pawlak
 

 

 

Tagi: