Premiera niewydanego albumu Johna Coltrane’a i jego klasycznego kwartetu we wrześniu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W 1964, John Coltrane i jego Classic Quartet weszli do Van Gelder Studios i w bezprecedensowy dla Coltrane’a sposób nagrali nowe wersje jego najpopularniejszych kompozycji. Właśnie ta sesja ukaże się na rynku już 27 września w postaci CD, płyty winylowej i cyfrowo dla Impulse! 

W 1964 roku - roku powstania epokowej A Love Supreme, Coltrane został zauważony przez filmowca z Quebec’ku Gillesa Groulx, który pracował nad swoim filmem Le chat dans le sac, love story  z politycznym tłem. Groulx był wielkim fanem twórczości Coltrane’a i udało mu się – z pomocą basisty  Jimmy Garrisona - przekonać mistrza do udziału w projekcie.

Tym oto sposobem miedzy sesjami nagraniowymi do Crescent i  A Love Supreme w czerwcu ’64 roku Coltrane zebrał swój kwartet w postaci Jimmy Garrison, Elvin Jones i McCoy Tyner w Van Gelder Studios aby opracować i nagrać ponownie swoje wcześniejsze kompozycje.

Gilles Groulx był obecny podczas nagrań w studio. Do dziś nie jest jasne jaki ostatecznie wpływ miał filmowiec na kształt sesji, ani jakie towarzyszyły temu emocje, ale bez wątpienia mamy tu do czynienia z materiałem wyjątkowym.

Nagrana na 1/4" analogowej taśmie sesja została zmiksowana przez Rudy’ego Van Gelder w Van Gelder Studios 24 czerwca 1964. Groulx zabrał taśmę matkę ze sobą do Kanady, ale ostatecznie w filmie zostało użyte jedynie 10 minut z 37 minutowego materiału.

Blue World zostało zremasterowane z oryginalnej analogowej taśmy matki przez Kevina Reeves w Universal Music mastering w Nowym Jorku.  Wersja winylowa przez Rona McMaster w Capitol Studios.

Blue World pokazuje osobisty progres Coltrane’a  a także ewolucje charakterystycznej interakcji miedzy członkami kwartetu, będącą ich „znakiem firmowym” w 1964 roku.  Znaczące jest to ze materiał ten powstał  w międzyczasie gdy Coltrane z kwartetem nagrywali dwie najważniejsze płyty w historii swojej działalności, które ukształtowały dalszy kierunek rozwoju Coltrane’a.

Blue World to kolejny album wydany po olbrzymim sukcesie zaginionych taśm  Both Directions At Once: The Lost Album, odnalezionego albumu z niewydanymi wcześniej kompozycjami  Coltrane’a i jego kwartetu z 1963 roku. Both Directions umieściły Coltrane’a na #21 miejscu Billboard Top 200, (najwyższe miejsce w historii).  Nagranie szybko podbiło listy sprzedażowe na świecie i dotarło do pierwszej dwudziestki min w:  UK, Francji, Niemczech, Japonii, Austrii, we Włoszech i w wielu innych. Globalna sprzedaż do dnia dzisiejszego przekroczyła ćwierć miliona sztuk na całym świecie.

Tagi: