Poznan Improvisers Orchestra & Benedict Taylor oraz Details In The Air na finał 3. Spontaneous Music Festivalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Ostatniego dnia tegorocznej edycji Spontaneous Music Festivalu czekają nas dwa wydarzenia. O 18:30 w studiu aktorskim STA wystąpi Poznan Improvisers Orchestra z gościnnym udziałem Benedicta Taylora. Zaś o 20:00 w Dragon Social wystąpi Details In The Air czyli  Michał Górczyński, Mikołaj Trzaska i Ken Vandermark.

Benedict Taylor – kolejne złote dziecko brytyjskiej muzyki improwizowanej. Klasycznie kształcony, lubi komponować, ale prawdziwym zwierzęciem scenicznym staje się w obliczu niczym nieskrępowanej improwizacji. Uwielbia solowe występy (!), świetnie także wpisuje się model minimalistycznej improwizacji Tonusa.

Mikołaj Trzaska – miana najważniejszego, polskiego muzyka swobodnej improwizacji nie pozbawi go raczej nikt, przynajmniej nie za naszego życia. Zaczynał okapturzony w Miłości, dziś mistrzowskiego zadęcia na alcie i klarnecie basowym zazdrości mu pół świata wolnej muzyki. Mimo doceniania jego niezliczonych sukcesów na wielu frontach (także na polu muzyki filmowej, choćby do obrazów Wojciecha Smarzowskiego!) najbardziej lubimy wracać do jego skandynawskich składów, choćby Volume, płyt z Peterem Brotzmannem, czy wciąż aktywnego Riverloam Trio.

Michał Górczyński – prawdziwy człowiek renesansu. Improwizuje i komponuje w niemal każdym gatunku świata. W trio Details In The Air, prowadzi starszych kompanów bez dżunglę własnych pomysłów, czyni to po mistrzowsku, a radości ze wspólnego improwizowania starcza dla całej trójki. Z niecierpliwością czekamy na nową płytę, którą muzycy promują między innymi na tym Festiwalu. Z Mikołajem Trzaską wielkich rzeczy dokonywał już w kwartecie Ircha. Tu robi kolejny, wielki krok do przodu. Ważny element składowy tria Bastarda, ma w dorobku kilka półek płyt w katalogu LADO ABC!

Ken Vandermark to jeden z najważniejszych muzyków free jazzu ostatnich 20 lat, uznany i lubiany na całym świecie, szczególnie zaś w Polsce. Od lat uwielbia grać z muzykami z naszego kraju, krakowskie Not Two Records wydało dziesiątki jego płyt. Ta najważniejsza, 12 płytowy box The Vandermark Five „Alchemia”, zdobi półki każdego prawdziwego fana gatunku.

CO? – 3. Spontaneous Music Festival: Poznan Improvisers Orchestra & Benedict Taylor / Details In The Air
KTO? – Poznan Improvisers Orchestra & Benedict Taylor / Details In The Air: Michał Górczyński, Mikołaj Trzaska, Ken Vandermark
GDZIE? – Studio Aktorskie STA / Dragon Social Club, Poznań
KIEDY? – 06/10/2019; 18:30 / 20:00

Tagi: