Posłuchaj płyty Wojciech Stanoniewicz, Andrzej Jagodziński i Wojciech Rajski - Tranquillo

Autor: 
Redakcja

No i mamy nową płytę Wojciecha Staroniewicza. Oto słów kilka od wydawcy! No i oczywiście muzyka dostepna u nas przez siedem dni do słuchania!

„Polska Filharmonia Kameralna Sopot, prowadzona przez Wojciecha Rajskiego zainicjowała nietuzinkowy projekt nagrania płyty jazzowej z udziałem smyczków – będzie to pierwsza tego rodzaju rejestracja Wojciecha Staroniewicza i sopockiej orkiestry kameralnej, choć saksofonista i muzycy PFK
na czele z maestro Rajskim znają się nie od dziś.

Niejednokrotnie już melomani z Trójmiasta i nie tylko mieli okazję usłyszeć ich wspólne brzmienie na koncertach PFK Sopot. Od czasu gdy Charlie Parker spełnił swoje marzenie nagrywając z orkiestrą smyczkową płytę „Charlie Parker with Strings”, każdy szanujący się saksofonista jazzowy, a takim z pewnością jest Wojciech Staroniewicz, stara się mieć w swoim dorobku nagranie z orkiestrą o klasycznym rodowodzie. Zwykle smyczki są wzmocnione instrumentami dętymi jak u Joe Lovano „Symphonica” lub jest to pełna orkiestra symfoniczna, jak w wypadku wspólnego nagrania Stinga i Branforda Marsalisa, czy płyty Joshuy Redmana „Omnifenix”.
Staroniewicz zrezygnował z nadmiernego rozbudowywania składu orkiestry zostawiając tylko smyczki, dzięki czemu nagranie cechuje pewna aksamitność brzmienia. Jazzowym spoiwem jest znakomite, grające z niezwykłym wyczuciem i stalowym drivem, Trio Andrzeja Jagodzińskiego z Adamem Cegielskim na kontrabasie i Czesławem „Małym” Bartkowskim na perkusji.  Wspólne nagrania Staroniewicza z Polską Filharmonią Kameralną Sopot są naturalną konsekwencją wieloletniej współpracy koncertowej. 
W albumie zatytułowanym „Tranquillo” znajdują się, między innymi, znane kompozycje A. C. Jobima, Joe Hendersona, Duke’a Ellingtona, a także oryginalne utwory Staroniewicza. Kapitalny wpływ na siłę wyrazu i całość brzmienia mają aranżacje utworów napisane przez Włodzimierza Nahornego, Andrzeja Jagodzińskiego i Artura Jurka.”

 

Staroniewicz / Jagodziński / Rajski - Tranquillo (Allegro Records 2012) by Jazzariumpl on Mixcloud