Posłuchaj nowej płyty Henry Threadgill Zooid

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Trochę jesteśmy dumni, bo choć to nie my prezentujemy Wam przedpremierowo płytę Henry’ego Threadgilla i jego formacji Zooid, to jednak na naszym, ubiegłorocznym Jazzarium Fest, zespół ten wystąpił właśnie w takim składzie, w jakim zarejestrowany został album “Tomorrow Sunny / The Revelry, Spp”.

O Henrym Threadgillu nie tylko pisaliśmy sporo na naszych łamach, ale także sporo z nim rozmawialiśmy. Nie zmienia to faktu, że jego muzyczny świat jest... nieoczywisty. Taki też jest jego najnowszy album. Nie ma się co dziwić, jeśli do koniecznej mu palety barw kompletuje muzyków takich jak: gitarzysta Liberty Ellman, grający na akustycznej gitarze Stomu Takeishi, wiolonczelista Christopher Hoffman, na przemiennie grający na tubie lub puzonie Jose Davila i perkusista Elliot Humberto Kavee. Sam mistrz, oprócz prowadzenia swej orkiestry gra na flecie i saksofonie altowym. Coś musi w tej formacji być, skoro tak twórczy muzyk, podpora AACM pracuje z nimi już od 12 lat - dla Threadgilla tak długie muzyczne małżeństwo to ewenement.
Na zadane przez nas pytanie “dlaczego”, mistrz opowiedział krótko: „Gram z nimi, ponieważ nie ma ma świecie innych muzyków, z którymi chciałbym to robić”.

W innym miejscu, w rozmowie z Anną Początek, Threadgill mówi tak: Muzyka jest funkcjonalna. Moja muzyka jest do słuchania. Nie jest do zabawy i nie nadaje się na przywitanie nowonarodzonego członka rodziny. Nie jest podkładem dla perorujących polityków. Muzyka jest funkcjonalna i z reguły ludzie to wiedzą. Moja muzyka ma przynosić rozwój duchowy, emocjonalny, psychologiczny. Jest duchowa.

Dlatego posłuchajcie sami... Choć mamy Euro czyli - znów cytując wzmiankowaną rozmowę: Cywilizacja Zachodnia ma cierpliwość tylko do sportu. Ludzie mogą godzinami siedzieć i czekać na mecz futbolu czy koszykówki.
Poświęćcie godzinę na podróż do Zooid.

Jeśli komuś potrzeba dodatkowych zachęt, to właśnie Henry Threadgill jest autorem kompozycji “Little Pocket Size Demons”, którą na swej najnowszej płycie nagrał Vijay Iyer. Po zachwycie nad uczniem, warto posłuchać i Mistrza. 

Albumu w całości i po ścieżkach posłuchać można przez tydzień na łamach NPR Music. Płyta "Tomorrow Sunny / The Revelry, Spp” swoją oficjalną premierę, firmowaną przez wydawnictwo Pi Recordings będzie miała 26 czerwca. 

Tagi: