Pomianowska i Kinior - Smok dwugłowy

Autor: 
Redakcja

Duetowe przedsięwzięcie Marii Pomianowskiej i Włodzimierz „Kiniora” Kiniorskiego to dla miłośników twórczości obojga muzyków i fanów sceny inspirowanej muzyką etniczną, to projekt, któy może okazać się więcej niż interesujący. Oboje artyści znani są z poszukiwań muzycznych i pasji twórczej wymykającej się współczesnym tendencjom gatunkowym. Już nie długo ich wspólne muzykawanie ukaże się na płycie "Smok Dwugłowy" i jak zapowiadają sami artyści to nie tylko fuzja brzmień instrumentów pierwszej damy polskiej muzyki etnicznej i wspaniałego saksofonisty, ale także badanie nowych gruntów i możliwości przekraczania barier gatunkowych.

Włodzimierz Kiniorski, łączony najczęściej z jazzem, jest też znany także z projektów typu world music. Maria Pomianowska z kolei z badań nad muzyką dawną, etniczną i międzynarodowymi projektów znajdujących się na skrzyżowaniu muzycznych kultur, prowadzonych w Polsce oraz krajach arabskich i azjatyckich. Artystka przez wiele lat związana była z cesarskim dworem Japonii ma na swoim koncie też fuzje z muzykami sceny metalowej i reggae. 

I znów oddajmy głos producentom - „Smok Dwugłowy” to płyta pozbawiona kontekstu kulturowego, emocjonalna i ekspresyjna opowieść, na którą składają się niewykorzystywane dotąd możliwości polskich instrumentów dawnych, połączone z ambientowymi aranżacjami. Fani Pomianowskiej znajdą na niej kilka dobrze znanych piosenek ludowych, lecz w zupełnie innej odsłonie niż mogli usłyszeć do tej pory. Wielbiciele saksofonu Kiniora odkryją jego przestrzenne, głębokie interpretacje muzyczne, a także nowe utwory. Materiał na płycie składa się w 90% z improwizacji oddających nastrój artystów, dlatego też każdy koncert bazujący na tych kompozycjach jest unikatowy, jedyny i niepowtarzalny. Publiczność za każdym razem spodziewać się może nowych doznań, każdorazowo innej atmosfery i muzyki stuprocentowo żywej, bo tworzonej na żywo.

Będzie także koncert promocyjny, w warszawskiej Progresja Cafe, 23 stycznia 2014 r.