Polskiego eksperymentu w Londynie edycja trzecia!

Niedawno cieszyliśmy się na myśl o prezentacji polskiej sceny improwizowanej w Turcji w roku 2014, ale zanim to nastąpi pora by nasza muzyka zabrzmiała na scenach Londynu, w ramach trzeciej edycji festiwalu Jazz and Experimental Music from Poland!

Festiwal odbędzie się w stolicy Wielkiej Brytanii po raz trzeci. Przez 6 wieczorów na scenach m.in. słynnego The Vortex Jazz Club, Cargo czy Institute of Contemporary Arts zabrzmi mieszanina jazzu, muzyki współczesnej, improwizacji elektroakustycznej a nawet, jak anonsują organizatorzy noise rock prosto z trzewi.

Na festiwalu w jednym miejscu spotyka się cała paleta muzycznych gatunków, odpowiadająca różnym gustom a także, na co gorąco liczymy, zachęcająca słuchaczy do odkrywania nowych brzmień i poszerzania muzycznych horyzontów - mówi dyrektorka festiwalu Jazz and Experimental Music from Poland - Katarzyna Sobucka - Oczywiście chcemy także spełniać oczekiwania dotychczasowych fanów festiwalu prezentując najbardziej nowatorskie projekty a także znakomitą muzykę i twórczość z obrzeży polskiej kultury, na które nie łatwo jest trafić idąc utartymi szlakami.

Na deskach Vortexu tegoroczną edycję festiwalu otworzy 25 listopada saksofonista Adam Pierończyk w duecie stworzonym wspólnie z pochodzącym z Trynidadu Brytyjskim poetą i muzykiem Anthonym Josephem. Będzie to pierwsza koncertowa prezentacja tego projektu.
Po nich scenę przejmie inny duet o już ugruntowanej pozycji - co potwierdziła niedawna wieść o albumie z ich udziałem wydanym pod szyldem Clean Feed Records - mowa tu oczywiście o Arturze Majewskim i Kubie Sucharze. Jako Mikrokolektyw zaprezentują oni (po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii) muzykę z ich albumu „Absent Minded”.

Dzień później, 26go listopada festiwal przeniesie się do The Macbeth gdzie przez 2 godziny do krótkometrażowych animacji Jana Lenica, Jerzego Kucia i Mirosława Kijowicza improwizować śceiżkę dźwiękową będzie trio SzaZaZe - Paweł Szamburski / Patryk Zakrocki / Hubert Zemler - na Jazzarium opisywaliśmy m.in. ich koncert do filmów Stefana i Franciszki Themersonów. Drugi koncert wieczoru również będzie należał do muzyków związanych z wydawnictwem Lado ABC: Macio Moretti i Piotr Zabrocki - LXMP - zagrają swoją interpretację płyty Herbiego Hancocka „Future Shock”.

Trzeci dzień rozgrywać się będzie w Cafe OTO. Tam swoją premierę będzie miał, stworzony na zamówienie festiwalu projekt Piotra Kurka i Andie Brown. Tego wieczoru wyspecjalizowany w instrumentach elektronicznych i klawiszowych Polak wyjdzie na scenę dwa razy - po przerwie jako Piętnastka zagra improwizowany duet z Hubertem Zemlerem.

W tym roku w programie festiwalu nie mogło zabraknąć pokazu filmu „Miłość” Filipa Dzierżawskiego - poświęconego jednemu z najważniejszych zespołów w historii polskiego jazzu. Pisaliśmy o nim m.in. tutaj.

Bardziej eksperymentalnie zrobi się znów w niedzielę, 1 grudnia, za sprawą duetu perkusyjnego Hati, który otworzy wieczór w klubie Cargo, przed koncertem septetu Innercity Ensemble. Zespół tworzą Radek Dziubek - laptop, pads, Rafał Iwański i Rafał Kołacki - gongi, perkusjonalia, Wojtek Jachna - trąbka, elektronika, Artur Maćkowiak i Kuba Ziółek - gitary oraz Tomek Popowski - perkusja.

Finał festiwalu rozegra się - po raz pierwszy w historii tego przedsięwzięcia - w prestiżowych wnętrzach Institute of Contemporary Arts. A, że nikt tak nie ceni sobie prestiżu jak polscy punkowcy, właśnie grupa BNNT. Konrad Smoleński i Daniel Szwed rozprawią się do cna z pochowaną w zakamarkach gmachu ciszą.

Festiwal Jazz and Experimental Music from Poland odbywać się będzie w Londynie w dniach 26 listopada - 5 grudnia. Szczegóły pod adresem: www.jempfestival.com

Tagi: