Polski PIANOHOOLIGAN zdobywcą Grand Prix w Montreux

Autor: 
Alicja Dylewska

Piotr Orzechowski, niespełna 21-letni pianista z Krakowa zdobył pierwszą nagrodę w tegorocznym, 13. konkursie Parmigiani Montreux Jazz Solo Piano, który odbył się podczas 45 edycji szwajcarskiego Montreux Jazz Festival.

Jak stwierdził przewodniczący jury Tommy LiPuma, gra Piotra charakteryzuje się oryginalnym stylem i to sprawiło, że został dostrzeżony pośród 41 innych pianistów, którzy startowali w konkursie. Trzeba dodać, że Orzechowski jest pierwszym polskim pianistą w historii tego konkursu, któremu wręczono Grand Prix. Tym bardziej można tę nagrodę uznać za szczególną.

Indywidualny sposób gry Piotra Orzechowskiego nagradzany jest już od 2005 roku, kiedy to zdobył Grand Prix oraz wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty w konkursie „Swing”. Następnie były pierwsze nagrody oraz wyróżnienia w konkursach „Latin Jazz”, „Krokus Jazz Festival”, „Jazz nad Odrą”, "Jazz Hoeilaart" i "Jazz Juniors", a w 2008 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie studiuje na Wydziale Jazzowym Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie Piotra Wyleżoła.

Nagrodą w konkursie jest 10tyś. Franków oraz sesja nagraniowa w szwajcarskim studiu. 
W przyszłym roku  na festiwalu w Montreux wystąpi na koncercie gwiazd.

Z niecierpliwością oczekiwać będziemy na rezultat sytuacji studyjnej i uważnie obserwować dalsze poczynania tego młodego pianisty.

 

Tagi: