Polonka na finał 14. Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Trio Polonka inspiruje się rytmami z regionów Polski, Afryki i Kaukazu, jednocześnie improwizując i czerpiąc z awangardy.Grupa wystąpi 29 listopada, w klubie Alchemia, na finał 14. Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

W skład niezwykle bogatego instrumentarium grupy wchodzi pozytyw organowy, klawikord, klarnet kontrabasowy, perkusja, ale też log drum, drewniany dzwonek bawoli z Indonezji, bęben z Konga czy bongosy.

Zespół pod nazwą Pole powstał w 2011, w 2014 roku zadebiutował albumem Radom (nakładem Kilogram Records). Jesienią 2018 roku już pod szyldem Polonka wydali płytę Poemat konfesyjny (Bôłt Records), o której Jarek Szubrycht na łamach Gazety Wyborczej pisał: „Muzycy Polonki folk swój widzą ogromnym. Twierdzą, że punktem wyjścia dla ich improwizacji jest muzyka ludowa różnych krajów i kontynentów, ale próżno szukać wyraźnych zapożyczeń na poziomie melodii czy egzotycznej ornamentyki, która w głowie słuchacza automatycznie wyświetla film z podróży w dalekie kraje.”

W skład zespołu wchodzą trzy postacie dobrze znane na rodzimej scenie: rozchwytywany multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Jan Emil Młynarski (Warszawskie Combo Taneczne, Alexis, Baaba, J=J), klarnecista Michał Górczyński (Bastarda, Cukunft, Ircha, Kwartludium, Laar, Profesjonalizm, Zooplan) oraz człowiek wielu talentów Piotr Zabrodzki (znany ze współpracy z takimi artystami jak Easy Band All Stars, Tatsuya Yoshida, Duże Pe, Baaba, Junior Stress, Zdzisław Piernik, The Kurws).

„Okazało się już dawno, że z Afryki do Polski czy na Kaukaz jest tylko jeden krok. Wszyscy jesteśmy dziećmi jednej matki” – mówił w jednym z wywiadów Młynarski. Jak ta niezwykle utalentowana trójka łączy rytmy z trzech kontynentów przekonamy się podczas koncertu kończącego tegoroczną edycję Krakowskiej Jesieni Jazzowej.

CO? – 14. Krakowska Jesień Jazzowa: Polonka
KTO? – Piotr Zabrodzki, Michał Górczyński, Jan Emil Młynarski
GDZIE? – Muzeum Manggha, Kraków
KIEDY? – 29/11/2019; 20:00
BILETY? – 30 zł/ 40 zł

Tagi: