POLIN - nowa płyta Tomasza Stańko!

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

28 października - w dniu wielkiego otwarcia wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich - swoją premierę będzie mieć nowa płyta Tomasza Stańko! Album zatytułowany „Polin” zawierać będzie 5 nowych utworów wybitnego trębacza, dedykowanych właśnie Muzeum POLIN.

Materiał na płytę został nagrany w Nowym Jorku w słynym SearSoun Studio, w którym nagrywali m.in. John Zorn, Dave Douglas, Uri Caine jak i Eric Clapton czy Pati Smith. Tomaszowi Stańko podczas sesji nagraniowej towarzyszyli pianista David Virelles - dobrze znany nam z płyty „Wisława” - saksofonista Ravi Coltrane a także kontrabasista Dezron Douglas oraz perkusista Kush Abadey. Choć trudno w to uwierzyć, album „Polin” to pierwszy album Tomasza Stańko w klasycznym jazzowym kwintecie z saksofonem i fortepianem!

Zamówienie od Muzeum przyjąłem z wielką osobistą radością – mówi Tomasz Stańko. – Muzyk mówi dźwiękiem. Chcę zagrać jak najbardziej piękną, głęboką muzykę godną wielkiego otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich. Uważam, że w obowiązku każdego myślącego pozytywnie, tak Polaka, jak i Żyda są różnorakie w formie zbliżenia. Od 1000 lat splatają się nasze losy. To jest nasza wspólna ziemia. Naszym obowiązkiem jest, by nasze relacje były piękne tworzyły kreatywne wartości i idee. Oczywiście, że jestem Polakiem, mieszkam tutaj, moim językiem jest język polski, ale, mówiąc szczerze, czuję się przede wszystkim Tomaszem Stańką. Wydaje mi się, że w przyszłości ludzie będą się czuli, jak to mówił Witkacy: jako pojedyncze monady – a będą mieli bardzo różne, splątane ze sobą korzenie, które będą dawały wspaniałe owoce – dodaje muzyk.

Tytuły utworów inspirowane są historią i kulturą żydowską. Pod numerem drugim na płycie znalazła się pieśń Jankiela - Yankiel’s lid. Album zamyka zaś znana ze „Sklepów Cynamonowych Brunona Schulza „Ulica Krokodyli”.

28 października o godzinie 19:00 na skwerze Williego Brandta przy Muzeum Historii Żydów Polskich rozpocznie się widowisko plenerowe „Gramy Otwarcie”, na finał którego Tomasz Stańko zaprezentuje materiał z płyty „Polin”.
Album zaś będzie można kupić jedynie w sklepie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
 

Tagi: