Po urodzinach Terence Blanchard wraca do pracy!

Autor: 
Redakcja

Magnetic - taki tytuł nosić będzie nowa płyta jednego z najznakomitszych trębaczy jazzowych - Terence'a Blancharda. Na krążku znajdzie się 10 kompozycji stworzonych tak przez leadera jak i pozostałych członków jego kwintetu - saksofonisyty Brice Winstona, pianisty Fabiana Almazana, basisty Joshuy Crumbly'ego i perkusisty Kedricka Scotta. W sesji nagraniowej udział wzięli także przyjaciele Blancharda - legenarny kontrabasista Ron Carter, saksofonista Ravi Coltrane oraz gitarzysta Lionel Loueke. Jak zapowiada wydawca płyty - Blue Note Records - album trafi do sprzedaży 28 maja. Niespełna miesiąc później - 15 lipca swoją premierę będzie mieć kolejne nowe przedsięwzięcie autora muzyki do większości filmów Spike'a Lee. Tym razem będzie to jazzowa opera pt. "Champion".

Albumem "Magnetic" Blanchard powraca po 4 latach wydawniczej przerwy - ostatni jego album "Choices" ukazał się w roku 2009. To także powrót trębacza w okowy wytwórni Blue Note. To pod jej auspicjami ukazała się pamiętna płyta "A Tale of God's Will" - requem dla rodzinnego miasta muzyka - Nowego Orleanu, zdewastowanego przez huragan Katrina. Nowa płyta nagrana została w Nowym Jorku, w słynnym Avatar Studios - tym samym, w którym album "Wisława" zarejestrował Tomasz Stańko.

Sam Blanchard mówi o swojej płycie z charakterystyczną prostotą: Bardzo wiele muzycznych pomysłów zbiega się tutaj dzięki wysiłkowi wszystkich członków zespołu. Na krążku znajdziemy zarówno poważny bopowy ładunek w utworze "Don't Run" jak i delikatną balladę "Jacob's Ladder" i psychodeliczne "Hallucinations"

"Champion" - operowy debiut Terence'a Blancharda - będzie miał swoją premierę 15 lipca w Saint Louis. Za libretto posłużyła historia bokserskiej kariery Emile'a Griffitha. Jego autorem jest dramturg, zdobywca nagrody Pulitzera, Michael Cristofer. W widowisku udział biorą Denyce Graves, Arthur Woodley, Robert Orth, Aubrey Allicock i Meredith Arwady. Spektakl reżyseruje dyrektor Opery w Saint Louis - James Robinson.

Warto dodać, że niedawno swoją premierę na Broadway'u miała inscenizacja "Tramwaju zwanego Pożądaniem" w reżyserii Emily Mann z muzyką Terence'a Blancharda.

Tak przedstawia się tracklista płyty Magnetic

1.    Magnetic (Terence Blanchard)
2.    Jacob’s Ladder (Joshua Crumbly)
3.    Don’t Run (Blanchard)
4.    Pet Step Sitter’s Theme Song (Fabian Almazan)
5.    Hallucinations (Blanchard)
6.    No Borders Just Horizons (Kendrick Scott)
7.    Comet (Almazan)
8.    Central Focus (Blanchard)
9.    Another Step (Almazan)
10.   Time To Spare (Brice Winston)

Tagi: