Piotr Orzechowski i Motion Trio razem na dwóch koncertyach

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Piotr Orzechowski ‘Pianohooligan’ ponownie spotka się na scenie z Motion Trio - tym razem w ramach 53. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Podczas dwóch koncertów - w bydgoskiej Filharmonii Pomorskiej (23.09) oraz w toruńskim Ratuszu Staromiejskim (24.09) zagra "Koncert na klawesyn" H.M.Góreckiego w wersji na Rhodes piano i trzy akordeony. Pozostałą część wieczoru wypełni materiał z albumu pt. „Polonium” Motion Trio.

Motion Trio – to ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Trio akordeonowe powstało w 1996 z inicjatywy Janusza Wojtarowicza – lidera oraz autora i aranżera większości kompozycji. Pozostali jego członkowie to: Paweł Baranek i Marcin Gałażyn. Wszyscy są absolwentami krakowskiej Akademii Muzycznej. Wykorzystując w swej twórczości wszelkie zalety akordeonu, odkrywają wciąż nowe możliwości tego instrumentu, zmieniając jego oblicze. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Takie niecodzienne wydarzenie czeka bydgoskich Melomanów. Koncert będzie prezentacją najnowszej płyty zespołu POLONIUM. Tytuł albumu nawiązuje do odkrytego przez Marię Skłodowską-Curie pierwiastka, który na cześć Polski nazwała Polonem. Materiał zawarty na krążku to hołd złożony największym polskim kompozytorom XX/XXI wieku. Znajdziemy na nim kompozycje Góreckiego, Lutosławskiego, Pendereckiego i Kilara. Poza tym jest na niej także specjalnie napisana dla trio kompozycja Marty Ptaszyńskiej oraz jeden utwór autorstwa Janusza Wojtarowicz i Jacka Hołubowskiego.

Gościnnie z zespołem Motion Trio wystąpi Piotr Orzechowski, znany również jako “Pianohooligan“. Pianista i kompozytor, absolwent Berklee College of Music, jest jednym z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Artysta ma na swoim koncie trzy albumy: płytę solową z aranżacjami i utworami inspirowanymi twórczością Krzysztofa Pendereckiego pt. Experiment: Penderecki, wydany z High Definition Quartet krążek pt. HOPASA ze swoimi kompozycjami oraz nagrany wraz z Marcinem Maseckim z towarzyszeniem Capelli Cracoviensis album pt. Bach Rewrite. Laureat tzw. Oskara Jazzowego „Grand Prix Jazz Melomani” w kategorii „Nadzieja Melomanów” (2012), a także w kategorii „Płyta Roku” za album HOPASA (2013), czy tytułu „Nadzieja Polskiego Jazzu” magazynu Jazz Forum (2014). Otrzymał nominacje do najważniejszych polskich nagród: „Koryfeusz Muzyki Polskiej” (2012), „Gwarancje Kultury” TVP Kultura (2013), „Fryderyk” (2013, 2014).

Bydgoski Festiwal Muzyczny od momentu powstania ma na celu upowszechnianie dorobku polskich twórców. W tym roku poświęcony jest sylwetkom czterech kompozytorów i odbywa się pod hasłem: Chopin - Paderewski - Górecki - Penderecki. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu zostali zaproszeni uznani dyrygenci: Jerzy Maksymiuk z bydgoskimi filharmonikami i Prof. Krzysztof Penderecki z Chórem Filharmonii Narodowej czy Alexander Liebreich  z  katowickim NOSPR-em. Na scenie zobaczymy także, m.in.: Apollon Musagète Quartett, Marię Pomianowskę z zespołem, i w końcu fenomenalnych akordeonistów Motion Trio z gościnnym udziałem pianisty Piotra Orzechowskiego 'Pianohooligana'.

Tagi: