Piotr Lemańczyk promuje nową płytę

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjny

1. marca ukaże się najnowsza płyta Piotra Lemańczyka zatytułowana „Amhran”, w nagraniu której basiście towarzyszyli Seamus Blake i Jacek Kochan. Zanim jednak album pojawi się na sklepowych półkach w dniach 28 lutego – 2 marca Piotr Lemańczyk, Adam Pierończyk i Krzysztof Gradziuk zagrają trzy koncerty promujące materiał pochodzący z tej właśnie płyty.

Najnowszy album Piotra Lemańczyka to płyta, nagrana z nowojorskim saksofonistą Seamusem Blakem oraz perkusistą Jackiem Kochanem. Jak określają sami twórcy, to muzyka która „jest wypowiedzią poprzez radość współtworzenia i wzajemnego zrozumienia rozumienia siebie”. Można w niej odnaleźć ekspresję, dbałość o każdy dźwięk, wirtuozerię, przestrzeń, rozbudowane improwizacje, nowoczesność i tradycję, a więc to, co decyduje o sztuce i wyjątkowości muzyki jazzowej. Kompozycje Piotra Lemańczyka to piękne, ciekawe linie melodyczne z bogatą harmonią oraz często zmieniającym się metrum. Dają możliwość do nieskrępowanej improwizacji i dialogu, który powstaje na każdym koncercie.

Piotr Lemańczyk jest członkiem wielu czołowych polskich zespołów jazzowych oraz jedynym europejczykiem w amerykańskim zespole BeatleJazz. Często współpracuje z gwiazdami światowego formatu takimi jak: Jerry Bergonzi, Seamus Blake, Dave Kikoski, Gary Novak, Clarence Penn, Brian Melvin, Avishai Cohen, Jakob Dinesen. Nagrał pięć autorskich płyt: “Follow The Soul”, “Freep”, “Village Time”, “Naha People” oraz “Guru”, a także brał udział w nagraniu trzydziestu płyt z topowymi artystami polskiej sceny jazzowej. Współpracował również m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Adamem Pierończykiem, Maciejem Sikałą, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Jackiem Kochanem, Maciejem Fortuną, Dominikiem Bukowskim, Kazimierzem Jonkiszem, Piotrem Wojtasikiem, Wojciechem Staroniewiczem, Krystyną Stańko, Sławomirem Jaskułke. Wraz z Jackiem Kochanem i Jerry Bergonzim został nominowany do nagrody Fryderyk 2011 w kategorii Jazzowy Album Roku.

28.02 Świdnickie Noce Jazzowe, Świdnica

01.03 Blue Note, Poznań

02.03 Jazz Jantar 2013 – Klub Żak, Gdańsk