Piosenki z Helsinek – najnowsza płyta Trygve Seima

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Trygve Seim to jeden z tych muzyków, którzy swoją jazzową drogę zawdzięczają Janowi Garbarkowi. To właśnie jego muzyka stała się dla Fina główną inspiracją. Twórczość Seima z kolei tak bardzo przypadła do gustu, skądinąd znanemu z wielkiej słabości do „skandynawskiego” grania Manfredowi Eicherowi, że nieomal od samego początku kariery zaprosił saksofonistę do swojej wydawniczej oficyny. Nie jest więc zaskoczeniem, że najnowsza płyta Seima również ukazuje się w monachijskim labelu.

Album zatytułowany jest „Helsinki Songs” i jest to zbiór melodii skomponowanych - w przeważającej części - w stolicy Finlandii i oddający pokłony w wielu kierunkach. Są tu utwory nawiązujące do Igora Strawińskiego i Jimmy'ego Webba, utwory dedykowane każdemu z utalentowanych muzyków Seima, oraz melodie, które składają przewrotny hołd Ornette Coleman i Billowi Evansowi.

Jak czytamy w materiałach prasowych wydawcy „dzięki swojemu liryzmowi, silnym motywom i zmysłowi ciągłej inwencji melodycznej, nowy album norweskiego saksofonisty Trygve Seima to oczywisty przyszły klasyk.” Wydawca w dakszej cześci opisu idzie dalej twierdząc, że „kwartet gra znakomicie na wszystkich nagraniach, z wybitnymi solówkami lidera Seima i pianisty Kristjana Randalu. Dla przypomnienia tylko dodamy, że album nagrany został w styczniu tego roku w składzie Trygve Seim: saksofon tenorowy i sopranowy  Kristjan Randalu: fortepian  Mats Eilertsen: kontrabas Markku Ounaskari: perkusja

Jak jest naprawdę i czy w istocie mamy do czenienia z przyszłym klasykiem możemy przekonać się w kązdej chwili, ponieważ płyta dostępna jest na rynku od końca sierpnia.

Tagi: