Piosenki Ruchu Oporu 1942-2018 – najnowsza płyta Marca RIbota zaangazowana w protesty przeciw polityce Donalda Trumpa

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

„Każdy ruch, który zwyciężył cokolwiek miał swoją pieśń” – powiedział jednym z wywiadów Marc Ribot. Nie bez powodu i nie ot tak sobie w ten sposób powiedział. Od ledwie kilkunastu dni na rynku płytowym pojawił się jego najnowszy album zatytułowany „Songs Of Resistance 1942-2018".

Album zawiera 11 utworów, a wśród nich zaró1)no kompozycje własne Marca RIbota, jak również tradycyjne pieśni pochądzece z czasów antyfaszystowskiej włoskiej partyzantki z okresu II Wojny Światowej, okresu amerykańskij walki o prawa obywatelskie czy meksykańskie balladowe protest songi.

Imponująca jest lista muzyków, którzy przyjęli zaproszenia gitarzysty do sesji nagraniowej. W tym gronie Steve Earle, Meshell Ndegeocello, Justin Vivian Bond, Fay Victor, Sam Amidon, Ohene Cornelius, Tift Merritt, Domenica Fossati, Syd Straw oraz wielki Tom Waits, w którego zespołach Marc Ribot spędził wiele lat i niejednokrotnie wspomagał go nagraniowym studiu.

„Jest wiele powodów przeciw pisaniu muzyki o zabarwieniu politycznym” powiedział Ribot i dodał wątpliwość, jak można wystepować przeciw czemuś nie stając się tym, jak pozbierać w myślach i nazwać to czego nienawidzisz. Czasami jest trudno wymyśleć co zrobić. Dlatego popełniamy błędy, na których szczęśliwie możemy się uczyć. Ale wiem to od czasu kiedy wybrany został na prezydenta Donald Trump.

I już tylko tytułem uzupełnienia dodamy, że album ukazał się nakładem ANTI, a część nagranej na nim  muzyki powstała dzięki wsparciu finansowemu The Indivisible Project, organizacji pomagającej organizować indywidualny opór wobec polityki Trumpa poprzez oddolne ruchy w lokalnych społecznościach.

A oto pełan track lista utworów i towarzyszących Ribotowi wokalistów.

1. Marc Ribot & Fay Victor - We Are Soldiers in the Army 05:27

2. Marc Ribot & Tom Waits - Bella Ciao (Goodbye Beautiful) 03:37

3. Marc Ribot, Steve Earle & Tift Merritt - Srinivas 06:09

4. Marc Ribot, Sam Amidon & Fay Victor - How To Walk In Freedom 05:44

5. Marc Ribot & Ohene Cornelius - Rata de dos Patas 04:46

6. Marc Ribot & Meshell Ndegeocello - The Militant Ecologist (based on Fischia II Vento) 04:10

7. The Big Fool 06:34

8. Marc Ribot, Steve Earle & Tift Merritt - Ain't Gonna Let Them Turn Us Round 03:23

9. Marc Ribot & Fay Victor - John Brown 05:53

10. Marc Ribot & Syd Straw - Knock That Statue Down 03:50

11. Marc Ribot, Justin Vivian Bond & Domenica Fossati - We'll Never Turn Back 04:33

Tagi: