Pieśni Zbójnickie - Tymon Tymański i Krzysztof Trebunia-Tutka na jaZZ i Okolice

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Spotkanie dwóch światów i dwóch artystycznych osobowości: twórcy pielęgnującego tradycje ludowe oraz charyzmatycznego jazzmana połączonych ideą zachowania dziedzictwa kulturowego Podtatrza w nowym wymiarze. 23 - go października, w Teatrze Małym w Tychach, Tymon Tymański i Krzysztof Trebunia-Tutka wykonają Pieśni Zbójnickie.

Podstawą i sednem projektu są tradycyjne pieśni góralskie o charakterze zbójnickim. Ich treść odnosi się do poszukiwania sprawiedliwości, umiłowania honoru i wolności oraz specyficznej filozofii życia. Zbójnicki „hyr” miał także romantyczny wymiar, stąd obecność pieśni o charakterze lirycznym i tematyce miłosnej, które dopełniają obrazu losów zbójnickich, utrwalonych przez tradycję. Opracowanie pieśni zbójnickich w niespotykanej dotąd odsłonie i z nową energią dwóch muzycznych żywiołów, pozwoli na dotarcie nie tylko do odbiorcy świadomego wartości kultury ludowej, ale i do mniej wyrobionego, początkujacego melomana.

Krzysztof Trebunia-Tutka jest artystą tworzącym w duchu kontynuacji góralskiego dziedzictwa przodków. Jego specjalnością są adaptacje tradycyjnych utworów ludowych oraz własne kompozycje i teksty inspirowane góralszczyzną. Uczestniczył w wielu udanych eksperymentach muzycznych (m.in. z Twinkle Brothers, A.Sherwood, A.Cronshaw, zespołem Ordo Sakhna z Kirgizji, W.Kiniorskim, K.Ścierańskim, K.Herdzinem, M.Kulentym, Wojciechem Waglewskim i VOO VOO) i projektach z chórami i orkiestrami symfonicznymi- zawsze z poszanowaniem i hołdowaniem tradycji góralskiej.

Ryszard Tymon Tymański - kompozytor, gitarzysta, kontrabasista jazzowy, wokalista, producent, wydawca i autor tekstów różnych. Założyciel Miłości (1988) -najważniejszego zespół polskiego jazzu lat 90-tych. Początkowo free jazzowa, po odejściu Mazzolla i Tomasza Gwincinskiego, formacja z Mikołajem Trzaską, Maćkiem Sikałą, Leszkiem Możdżerem i Jackiem Olterem w składzie święciła triumfy na klubowych scenach i w corocznych ankietach aż do końca lat 90., czterokrotnie z rzędu wybrana najlepszym zespołem jazzowym roku i ogłoszona najlepszą grupą dekady (ankiety czytelników i krytyków magazynu "Jazz Forum"). Miłość, rozwiązana w lecie 1992 roku, nagrała w sumie sześć albumów, w tym dwa z udziałem legendarnego amerykańskiego trębacza grupy Art Ensemble Of Chicago, Lestera Bowiego. W międzyczasie w 1992 roku Tymański założył alternatywno-rockowe Kury, w składzie którego znaleźli się m. in. wybitny perkusista Jacek Olter i znakomity gitarzysta Piotr Pawlak. W szeregach Kur na przestrzeni 11 lat działalności pojawili się również Ania Lasocka (Kobiety), klarnecista Mazzoll, Jacek Stromski (Apteka, Skakanka), Rory Walsh (Medicine Sunday) oraz Kuba Staruszkiewicz (Pink Freud). Grupa nagrała trzy płyty oraz wydała jeden oficjalny bootleg koncertowy. Szczególnie druga płyta Kur, głośny "P.O.L.O.V.I.R.U.S.", cieszyła się wielką estymą polskich słuchaczy i krytyków i nagrodzona została szeregiem nagród (m. in. Fryderyk '98 i Machiner '98). Oprócz prowadzenia swych dwóch sztandarowych formacji Tymański udzielał się również i wydawał płyty jako lider lub członek grup Tymon i Trupy, Czan, NRD, The Users i Masło  grupa Tymon & Transistors oraz improwizujący Tymański Yass Ensemble z Antonim "Ziutem" Gralakiem (Tie Break, Graal, Yeshe) i Polish Brass Ensemble, nagrały swoje debiutanckie płyty w jego prywatnym Biodro Studio ("Wesele", zawierające ścieżkę dźwiękową do filmu Wojtka Smarzowskiego o tym samym tytule oraz "Jitte", stanowiące ciekawą kontynuację tradycji trójmiejsskiej sceny yassowej). 

CO? – jaZZ i Okolice: Tymon Tymański & Krzysztof Trebunia-Tutka - Pieśni Zbójnickie
KTO? – Krzysztof Trebunia-Tutka, Anna Trebunia-Tutka, Łukasz Miętus, Marcin Trebunia-Tutka, Tymon Tymański, Irek Wojtczak, Adam Żuchowski, Roman Ślefarski
GDZIE? – Teatr Mały, Tychy
KIEDY? – 23/10/2015, 20:00
BILETY? – 40 zł

Tagi: