Pi Recordings przedstawia - Steve Coleman & the Council of Balance's z albumem "Synovial Joints"

Autor: 
Redakcja

Dobra passa Pi Recordings trwa. Po świetnie przyjętej przez międzynarodową krytykę płycie "Mise en Abîme" Steve'a Lehmana, wytwórnia nie zwalnia tempa i proponuje dwa nowe albumy wielkich wykonawców. Tej wiosny źródło energii  ewidentnie bije w Chicago! Wśród wiosennych nowości wydawniczych  Steve Coleman & the Council of Balance's z albumem "Synovial Joints".

"Synovial Joints" to ewidentnie najbardziej ambitny projekt w trzydziestoletniej karierze saksofonisty i zarazem band-leadera. Muzyka została napisana na trzydziestu wykonawców, spośród których trzon stanowi formacja Five Elements, poszerzona o afro-kubańskie, afro-brazylijskie  i współczesne brzmienia. Muzyka została oparta na idei, która odzwierciedla sposób funkcjonowania ludzkiego ciała. Intencją Colemana stało się modelowanie poszczególnych elementów projektu, tak, aby nawiązywały do fizjologicznych procesów dziejących się w obrębie układu nerwowego, oddechowego, sercowo-naczyniowego, limfatycznego czy hormonalnego. Wiele z tych procesów jest cyklicznych, polegających na cyrkulacji cieczy, gazów i sygnałów elektrochemicznych, dokonujących się za sprawą napięć i rozkurczy. Cykl fizjologiczny stał się dla Colemana podstawą do rozwoju koncepcji przepływu energii muzycznej, powodującej ruch wprzód, liniowo, ale także cyrkulującej po organizmie, wirującej. Struktura kompozycji natomiast opiera się na rytmie, utrzymywanym przy pomocy narządów ruchu, stąd nazwa albumu, oznaczająca w języku polskim błonę maziową znajdującą się w jamie stawowej kończyn.

Swoją koncepcję Coleman nazywa "kamuflażem orkiestracji". "Orkiestracja" zainspirowana została dźwiękami natury, których saksofonista poszukuje każdego roku w amazońskiej puszczy. Posługuje się nakładaniem na siebie rytmów, wzbogacanych stopniowo kolorytem instrumentów, spośród których na pierwszym planie jest rytm ziemi, otoczony wieloma warstwami barwnych dźwięków, podobnie jak w deszczowym lesie.

Wśród wykonawców nagrywających na płycie znaleźli się: Maria Grand, Barry Crawford, Rane Moore, Jeff Missal, David Nelson, Tim Albright, Kristin Lee, Chris Otto, Jay Campbell, Greg Chudzik, David Bryant, Miles Okazaki, Anthony Tidd, Alex Lipowski, Nei Sacramento, Mauricio Hererra, Ramon Garcia Perez, Jen Shyu oraz Marcus Gilmor. Premierę albumu zapowiedziano na 21 kwietnia.

Tagi: