Pięc pasji Gonzalo Rubalcaby! - nowa firma i nowa płyta słynnego kubańskiego wirtuoza fortepianu

Autor: 
Redakcja

Rok temu słynny kubański pianista Gonzalo Rubalcaba zaanonsował, że zakłada swoją własną wytwórnię płytową. Dołączył tym samy do coraz liczniejszego grona wielkich artystów jazzowych świata, którzy rezygnują z podpisania kontraktu płytowego ze znaczącym graczem na rynku i decydują się sami stanąć za sterami wydawniczej firmy. Korzyści są oczywiste zwłaszcza, że jak twierdzi wielu muzyka niekoniecznie musi trafiać do odbiorców za pośrednictwem płytowych tzw. majorsów, a potem wielkich sieci handlowych.

„5Passions – bo taką nazwę przyjęła firma słynnego wirtuoza fortepianu – zadedykowana jest produkcji wielkiej muzyki (…). W grudniu rozpocznę realizacje pierwszej niezależnej płyty dla firmy. Z czasem nagrywać w niej będą także inni artyści” – powiedział w jednym z wywiadów Rubalcaba.

Dziś przyszedł moment kiedy pianista wywiązał się ze swoich obietnic. Na sklepowe półki trafia pierwsza płyta nagrana dla 5Passions zatytułowana „Fe Faith” . Jest to złożony z piętnastu kompozycji recital solo, o którym słynny Howard Mandel prezydent Jazz Journalist Associotion był w stanie powiedzieć tylko tak „To jest po prostu piękna płyta! Gonzalo jest wielki”

„Fe Faith” już niedługo zagości na naszych stronach, tak więc będzie można z fragmentami płyty zapoznać się nieco bliżej, a dla fanów Rubalcaby jeszcze jedna dobra wiadomość. 28 czerwca rozpoczęły się przesłuchania do kolejnej płytowej sesji tym razem będzie album w trio z Ignacio Berroą na perkusji i Mario Garcia Joyą na kontrabasie i gitarze basowej. Będą też goście specjalni. Wśród nich m.in. Lionel Loueke, Matt Brewer i Marcus Gilmore.

 

Tagi: