"In for a Penny, In for a Pound" - nowy album Henry'ego Threadgilla już w maju

Autor: 
Redakcja

Henry Threadgill i jego formacja Zooid z płytą "In for a Penny, In for a Pound" rozradują swoich fanów już w drugiej połowie maja. Warto czekać!

Kompozytor, saksofonista i flecista powszechnie uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów współczesnego jazzu. New York Times pisał o Threadgillu: "jeden z najbardziej imponująco nieuchwytnych kompozytorów w idiomie jazzowym". Muzyka, którą tworzy dla Zooid zdaje się być dekonstrukcją formy jazzowej.

Album "In for a Penny, In for a Pound" składa się z krótkich utworów - wstępu będącego utworem tytułowym oraz zakończenia ("Off The Prompt Box") - a także czterech dłuższych form, napisanych specjalnie dla każdego z instrumentów zasilających skład Zooid: "Unoepic" dla gitary, "Tresepic" dla puzona i tuby, "Ceroepic" dla bębnów  oraz "Dosepic" wiolonczeli. A muzyczny skład zespołu to prawdziwa gratka: na gitarze - Liberty Ellman, na puzonie i tubie - Jose Davilla, na wiolonczeli - Christopher Hoffman a na bębnach  - Elliot Humberto Kavee.

Zooid to jedyny skład, który jest w stanie obecnie właściwie odczytać myśl Threadgilla. Koncertują ze sobą już od czternastu lat. Ich wspólne improwizacje opierają się na całkowitym zaufaniu. Dzięki temu kompozytor i saksofonista ma pełną swobodę w poszerzaniu swojej twórczości o coraz nowsze inspiracje.  A my na nie z niecierpliwością czekamy. Płyta ukaże się na rynku 19 maja.

Tagi: