Pannonica Rothschild - sen Baronessy Jazzu

Autor: 
al

Dziedziczka Rothschildów, wychowywana w dostatku i bajkowej aurze arystokracji, wyszła za mąż za francuskiego barona, urodziła pięcioro dzieci, walczyła w ruchu oporu, ale jej prawdziwe życie zaczęło się, gdy pierwszy raz usłyszała „Black, Brown and Beige” – symfonię jazzową Duke’a Ellingtona, a krótko po tym „Round Midnight” Theloniousa Monka.

Zauroczona pięknem brzmienia jazzu przeprowadziła się na Manhattan, gdzie prowadziła konferansjerkę podczas jam sessions w klubach jazzowych, przyjaźniła się z pisarzami, należącymi do awangardowego ruchu literacko-kulturowego, znanego jako ‘beat generation’. Po raz pierwszy usłyszano o niej, kiedy znalazła się na łamach tabloidów w związku ze śmiercią Charliego Parkera w jej pokoju hotelowym, co wywołało powszechny skandal i stało się przyczynkiem do rozwodu.
 
Kathleen Annie Pannonica Rothschild de Koenigswarter znana jako Nica, otrzymała miano legendy w świecie jazzu, Nazywana „baronessą bebopu” lub „jazzową baronessą”, ze względu na mecenat, który roztoczyła nad jazzowymi artystami, zapewniając im wsparcie promocyjne, organizując miejsca prób, utrzymując ich i dając schronienie. 
 
Najdroższymi jej sercu byli Charlie Parker i Thelonious Monk, którego wspieranie stało się projektem jej życia. Uczęszczała na jego koncerty, współpracowała z menedżerem Harrym Colomby, dbając o jak najlepsze promowanie jego muzyki, by w końcu zapewnić mu spokojny żywot we własnym domu w Weehawken w stanie New Jersey. W zamian za poświęcony mu czas otrzymała możliwość uczestniczenia w niezwykłości świata Monka, który skomponował dla niej utwór pod rozpoznawalnym do dzisiaj tytułem „Pannonica”.
 

 
David Kastin w książce “Nica's Dream  - The Life and Legend of the Jazz Baroness” podjął się opisania życia tej barwnej postaci, żywo uczestniczącej w życiu jazzowych klubów, przemierzającej ulicami Nowego Jorku z papierosem w ustach, ukwiecającą swoje wypowiedzi wulgaryzmami z nienagannym brytyjskim akcentem, która większą atencją darzyła świat jazzu, niż życie własnej rodziny.
 
Życie Baronenssy zostało w tej książce ukazane w szerszym kontekście najważniejszych wydarzeń kulturalnych w historii muzyki, począwszy od lat ’50 XXw., naznaczonych rozkwitem popularności jednej z najważniejszych postaci free jazzu – Ornetta Colemana, walkami politycznymi i związanymi z nimi ograniczeniami w popularyzacji muzyki tamtych czasów. 
 
Książka została wydana w czerwcu tego roku przez Wydawnictwo W W Norton & Co Inc. i jest już dostępna w sklepach internetowych.
 
Wspomniana książka nie jest jedynym zapisem życia Pannoniki. W 2009 roku jej wnuczka Hannah Rothschild opowiedziała historię jej życia w filmie zatytułowanym „The Jazz Baroness”, będącego owocem 10 lat poszukiwań materiałów, dokumentujących życie tej niezwykle wpływowej postaci, której zdarzyło się zaistnień w amerykańskim jazzie.
 

Tagi: