Palm Jazz 2012: Nils Petter Molvaer Trio

Autor: 
Redakcja

Muzycznego spektaklu przygotowanego przez trio Nilsa Pettera Molværa mogliśmy doświadczać w niedzielę w Gdańsku. Jutro muzycy wstąpią na Scenie Bajka podczas festiwalu Palm Jazz.

Trębacz, kompozytor i producent Nils Petter Molvær w swej twórczości łączy wiele gatunków muzycznych, takich jak jazz, ambient, house, electronic. Łącząc je, dąży do uzyskania możliwie głębokiej intensywności dźwięków. Od dzieciństwa interesował się muzyką, zachęcany do tego przez swego ojca – również muzyka. Grał w szkolnych zespołach i klubach. W 1979 r. wyjechał z Sula na studia do konserwatorium w Trondheim, gdzie szybko rozwinął swój oryginalny styl, zyskując opinię jednego z największych talentów muzycznych w Norwegii.

Molvaer był wówczas pod wpływem różnych inspiracji muzycznych – Milesa Davisa, Dona Cherry'ego, Billie Holiday, Briana Eno, Joni Mitchell i Billa Laswella. Jego zainteresowanie zarówno muzyką akustyczną jak i elektryczną przełożyło się na łatwość poruszania się pomiędzy dźwiękami spod znaku popu, rocka, funku czy jazzu. Te umiejętności i możliwości sprawiły, że stał się bardzo poszukiwanym partnerem do różnych przedsięwzięć.

Po doświadczeniu z norweskim combo „Masqualero” Molvaer został zaproszony do współpracy z ECM przez jej szefa Manfreda Eichera, m.in. do nagrań z Robynem Schulkowskym. Jako lider zadebiutował W 1997 r. albumem „Khmer", który swoją hipnotyczną muzyką zrobił duże wrażenie na słuchaczach i krytykach. Płyta została nagrodzona m.in. German Record Critics Award i norweską Grammy.

Stain Westerhus jest norweskim wirtuozem gitary, znanym ze swojego eksperymentalnego stylu. Posiada niesamowitą prezencję sceniczną i ogromną wyobraźnię muzyczną. Jest członkiem Monolothic, PUMA, Nils Petter Molvaer Band, jak również solistą. Wyprodukował ostatniego albumu Nilsa Pettera Molværa – „Baboon Moon”.

Erland Dahlen norweski perkusista, kompozytor i producent kojarzony z muzyką experimental electronic jazz.. Grał min. z taki artystami, jak: Madrugada, Hanne Hukkelberg, Serena Maneesh, Mathias Eick, Arve Henriksen, Mike Patton.

24.10.2012, Gliwice

Scena Bajka, godz. 19:00