Palm Jazz 2012: Avishai Cohen i Nitai Hershkovits zagrają dzisiaj na Scenie Bajka

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Avishai Cohen w duecie z pianistą Nitai Hershkovitsem zagrają dzisiejszego wieczoru w Gliwicach na festiwalu Palm Jazz. Podczas koncertu usłyszymy materiał w plyty „Duende”, która swoja premierę miała w maju tego roku.

Avishai Cohen jest kontrabasistą, kompozytorem i aranżerem jazzowym. Jego muzyka jest połączeniem wpływów bliskowschodnich, wschodnioeuropejskich i afrykańskich. Magazyn „Down Beat” nazwał Cohena „wizjonerem gatunku i jednym z najciekawszych muzyków ostatnich lat”, zaś́ izraelska gazeta „The Jerusalem Post” okreś́liła go jako: „najbardziej udany ‘produkt eksportowy’ izraelskiej sceny jazzowej”. Magazyn „Bass Player” zaliczył Cohena do grona 100 najbardziej wpływowych basistów XX wieku. Nagrywał i koncertował z wieloma czołowymi postaciami światowego jazzu, takimi jak Chick Corea, Bobby McFerrin, Roy Hargrove, Herbie Hancock, Nnenna Freelon i Paquito D'Rivera.

Sensacją ostatnich lat jest łączenie przez Avishaia gry na kontrabasie ze śpiewem, artysta czyni to w sposób zjawiskowy, a wielkie powodzenie ostatnich albumów potwierdza to najlepiej. "Szczerość wokalnego przekazu, uroda piosenek i wielokulturowy nastrój zaskarbiły sobie miłość ludzi w każdym zakątku globu" "Bez wahania można powiedzieć, że to bardzo dojrzałe dzieło - album niosący muzykę w rodzaju wielokulturowego fusion, przenoszący nas bliżej rzeczywistości odysei, swoim tytułem i brzmieniem przywodząc na myśl morskie legendy".[ Seven Seas]

Nitai Hershkovits to pianista i kompozytor cechujący się silnym oraz oryginalnym brzmieniem. Grał min. z: Avim Lebovichem, Zoharem Fresco, Danielem Zamirem, Ilianem Salem. Ostatnio współpracował z Avishaiem Cohenem, produkując wspólnie z nim album „Duende”, wydany dla legendarnej amerykańskiej wytwórni płytowej Blue Note.

Na albumie wykorzystano trzy standardy autorstwa Theloniousa Monka w płyty „Criss Cross”, a także wcześniejsze kompozycje Cohena, której na tę płytę zostały przearanżowane, zyskując zupełnie nowy odcień i brzmienie. 35 minut telepatycznego dialogu, którego wyraz znajdujemy w muzyce.

22.10.2012, Gliwice

Scena Bajka, godz. 19:00