Paco de Lucia, Renaud Garcia-Fons i Marcin Olak na Warsaw Summer Jazz Days!

Autor: 
Redakcja

16 lipca będzie prawdziwie akustycznym dniem na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days. Tego dnia wystąpią w Warszawie Paco de Lucia - jeden z największych wirtuozów gitary flamenco oraz Renaud Garcia-Fons - czarodziej kontrabasu solo. Kim jest Paco de Lucia z pewnościąnie potrzeba nikomu niczego mówić ani jakoś wyjątkowo się rozpisywać na jego temat. WIadomo, wielka postać muzyki flamenco, jej symbol, ale także i wielki refomator.

O Reanud Garcii Fonsie wiadomo u nas za to trochę mniej i to już bardzo zadziwiająca sytuacja, ponieważ w skali Europy to przecież jedna z jaśniejszych gwiazd. Trudno oczywiście o nim mówić jako o artyście wprost jazzowym. Chyba, że za wystarczający pomiernik jazzowości uznamy imrowizację. A tej w muzyce Fonsa jest pod dostatkiem. Tyle, że stylistyczną jej materię stanowi już nie tylko jazz, ale także muzyka klasyczna, etniczna, sefardyjska, żydowska, hiszpańska czy w ogóle z basemu Morza Środziemnego. Co więcej i co szczególnie ważne dla publiczności koncertowej, francuski muzyk to być może jeden z najświetniejszych i najbardziej błyskotliwych kontrabasistów na świecie, któego technika gry dalego wykraczająca poza tradycyjną, robi prawdziwie piorunujące wrazenie. Jego recitale solo, takie jak ten uwieczniony na płycie "The Marcevol Concert" i właśnie taki, z jakim przyjedzie do Warszawy na jedyny koncert, zdobyły serca słuchaczy nie tylko Starego Kontynentu. O ile pamięć nas nie myli będzie to pierwszy solowy recital tego wybitnego instrumentalisty, należacego do tego nielicznego grona twórców, którym udało się wynieść kontrabas do rangi wielkiego instrumentu solowego. 

Do tego niezwykle elitarnego grona dołączy polski gitarzysta, który mimo młodego wieku, ma już ugruntowaną pozycję w świecie gitary akustycznej - Marcin Olak - artysta, mający ten rzadki dar pochylania się z równą atencją i równym powodzieniem nie tylko nad muzyką jazzową czy współczesną kompoznowaną, ale także potrafi złączyć swoje ogromne doświadczenia w bardzo wyrazisty, ale i pełny elegancji i erudycji język improwizatorski. W połowie ubiegłego roku na sklepowe półki trafiła jego najnowsza, znakomita triowa płyta "Crossing Borders" i repertuaru z tego albumu możemy spodziewać na scenach Warsaw Summer Jazz Days 2013. 

 

Tagi: