Październikowe wydarzenia w Jazz Clubie Hipnoza

Autor: 
Redakcja

14 października koncertem Piotr Wojtasik Quartet rozpoczął się sezon koncertowy w Jazz Clubie Hipnoza. W październiku na scenie katowickiego klubu wystąpią 100nka, JazzOut & Mostly Other People Do the Killing raz odbędzie się bitwa na muzykę Red Bull I-Battle.

21 października, godz. 20:30, wstęp wolny

100nka - premiera najnowszego albumu "Lose Weight"

Jest to czwarta już płyta 100nki jednak pierwsza po tak długiej przerwie. Wszystkie płyty ukazały się nakładem wydawnictwa Not Two, a autorem niezwykłych  okładek 100nki jest zawsze i niezmiennie Jarosław Świerczek. Debiutancki album "Zimna Płyta" nagrany został w 2004 r, następnie dwupłytowy album "Potrawy strawy + kompot gratis" nagrano odpowiednio w 2005 i 2006 r.. Kolejny album "Superdesert" (2007) nagrano z udziałem przedstawiciela Nowojorskiej awangardy Herba Robertsona Płyta z udziałem tego trębacza okazała się podróżą w najbardziej mroczne i skomplikowane zakątki umysłu 100nki. Album jest ciężki, trudny, doceniany jedynie przez nieliczne grono najwytrwalszych słuchaczy.

Najnowszy album "Lose Weigt" nagrany latem tego roku jak sugeruje już sam tytuł jest swoistą metamorfozą muzyków, powrotem na dobrą, zdrową drogę życia (grania). Usłyszymy na niej utwory poukładane, przemyślane i choć  nie zupełnie zaaranżowane na pewno stanowiące pewnego rodzaju spójne, dojrzałe kompozycje. O najnowszej płycie można śmiało powiedzieć, ze jest lżejsza i dojrzalsza mimo iż  muzycy kazali na nią czekać aż pięć lat. Tak więc na "Lose Weight" jest z całą pewnością inaczej niż było do tej pory. Jest przyjemniej, spokojniej, przystępniej, bardziej dojrzale, a co za tym idzie zdecydowanie wolniej.

25 października, godz. 21.00, bilety: 10zł

Red Bull I-Battle

Kolejna odsłona nietypowej bitwy na muzykę! Klubowa seria Red Bull I-Battle zawita w tym roku do: Rzeszowa, Katowic, Łodzi, Wrocławia, Poznania i Lublina, by na deskach bokserskiego ringu wybrać najlepszych selektorów muzycznych! Wśród uczestników każdej edycji naprzeciw siebie staną sportowcy, aktorzy, dziennikarze, projektanci mody i wiele innych osób znanych z lokalnego życia publicznego. Red Bull I-Battle to wyzwanie dla śmiałków, którzy chcą być mistrzami muzycznej wagi ciężkiej! W każdej edycji imprezy weźmie udział osiem  dwuosobowych drużyn składających się z reprezentantów różnych dziedzin – sportowców, dziennikarzy, barmanów czy projektantów mody. Teamy uzbrojone w odtwarzacze mp3, zmierzą się w aranżowanych pojedynkach na deskach bokserskiego ringu. Drużyny będą musiały celnie ripostować przeciwników przy jednoczesnym pozyskiwaniu serc i „głosów” publiczności. Reakcja słuchaczy po każdym starciu będzie szacowana miernikiem decybeli – do dalszego etapu przechodzi drużyna, której uda się wycisnąć z gardeł miłośników większą ilość hałasu.

29 października, godz. 19.00, bilety: 40zł

JazzOut (PL) & Mostly Other People Do the Killing (USA)

JazzOut (Tymon Tymański – kontrabas, Irek Wojtczak - saksofony, klarnet basowy, Tomasz Ziętek – trąbka, Kuba Staruszkiewicz – perkusja) składa hołd muzyce Theloniusa Monka, który jak mówi lider zespołu i pomysłodawca pojęcia yass - Tymon Tymański - "jest twórcą nowoczesności i zawsze był mu bliski. Zagramy go tak, jak ja go czuję" - dopowiada, a skład tego projektu gwarantuje pierwszorzędne muzyczne wydarzenie. Jak pisze Tymański na swoim oficjalnym blogu: „W składzie naszego kwintetu znaleźli się muzycy znani, uznani i otwarto-głowi, funkcjonujący na pograniczu światów muzyki improwizowanej, popu i offu (...). Zabraliśmy się między innymi za osławione "Trinkle Tinkle","Evidence","Epistrophy" i "Brilliant Corners" - cudaczne numery Monka, których nigdy nie słyszałem na jazzowych dżemach. Niektóre z nich zagraliśmy „po bożemu - na swingowo". Inne, stanowiące swoiste węzły gordyjskie, przyszło nam przeciąć mieczem w barbarzyńskim stylu Aleksandra Wielkiego... Jestem pewien, że Monk by się nie pogniewał (...). Geniusze rażą mózgi swoich fanów gromami oryginalności. Monk to jeden z nich - wspaniały dziwak jazzu, którego ogromny pomnik na improwizacyjnym firmamencie krytycy i akademicy najchętniej schowaliby za najbliższą mgławicę!"

Mostly Other People Do the Killing anonsowany przez NY Times jako: "Terroryści Be-Bopu zespół hiper Jassowy","Terrorist Be-Bop Uber-Jass Ensemble" "There's a bustling, ostentatious impiety in the music of Mostly Other People Do the Killing. Led by the bassist Moppa Elliott, it's a jazz quartet with a diligent grasp of history but an anarchic take on convention."

Nowojorski kwartet jazzowy pracuje w składzie: Peter Evans - trąbka, Jon Irabagon - saksofon, Moppa Elliott - kontrabas i Kevin Shea - perkusja. Grupa została założona w 2003 roku i wydała cztery albumy. Muzykom zespołu przyświeca motto, że tworzenie muzyki jazzowej powinno być przyjemne, czarujące i współczesne. Zamiast wiązać się z jednym stylem, MOPDTK mieszają jazz z innymi formami muzyki mniej lub bardziej improwizowanymi tworząc uber-jass. Dźwięki wahają się od swingu i be-bopu do nowej muzyki i free improv, czasem nawet w tej samej kompozycji. Ich płyty to swoisty mix dobrej, starej szkoły jazzu i świeżej formy muzyki współczesnej.

Trębacz Peter Evans jest wschodzącą gwiazdą na scenie nowoczesnego jazzu i muzyki improwizowanej, w grze saksofonisty- Johna Irabagona można odnaleźć wiele lżejszych form muzycznych, współpracuje on też z rockową grupą Bright Eyes. Perkusista Kevin Shea jest znany ze swojego wpływu, jaki miał na muzykę indie-rock, a miłośnicy muzyki eksperymentalnej na pewno kojarzą go z nagrań grupy Storm and Stress. Basista Moppa Elliott jest kompozytorem i jednocześnie liderem grupy, nie boi się nowych wyzwań współpracując zarówno z muzykami jazzowymi, wykonawcami popowymi jak i grupami cyrkowymi. W 2009 roku MOPDTK zostali uznani przez krytyków zgromadzonych wokół prestiżowego magazynu poświęconego zagadnieniom współczesnego jazzu DownBeat za wschodzącą gwiazdę współczesnej sceny jazzowej w Ameryce. Skład zespołu tworzą: Moppa Elliott – bass, Peter Evans- trąbka, Jon Irabagon – saksofon, Kevin Shea – perkusja.

Bilety na wszystkie wydarzenia do nabycia: www. ticketpro.pl / mediamarkt, saturn, salony empik / www.ticketportal.pl, Jazz Club Hipnoza