Otomo Yoshihide, Michiro Endo, Ryoichi Wago: Fukushima!

Autor: 
Redakcja

"Ani 'Fukushima - nigdy więcej' ani 'Pomóżmy Fukushimie'. Po prostu "Fukushima!" - bez zbędnych dookreśleń. Chemy spojrzeć na ten region takim, jakie teraz jest, bez przysłaniania go słowami. Do akcji zapraszamy muzyków i artystów, którzy urodzili się i wychowali w tym regionie." - mówią twórcy Projektu Fukushima! - japońscy muzycy Michiro Endo, Otomo Yoshihide i Ryoichi Wago.

Fukushima kiedyś cichy, wiejski obszar północno-wschodniej Japonii. Dziś słynny na cały świat, a właściwie pogrążone w globalnej niesławie miejsce, byćmoże największej katastrofy wywołanej przez człowieka. Radioaktywne zanieczyszczenie do dziś zatruwa powietrze, wodę i żywność. Zmusiło to do przeprowadzki 97 000 ludzi (a liczba wciąż rośnie). Każdy musiał porzucić swój dobytek i zaczynać życie od nowa.

Przeniesienie to nie jest wyłącznie kwestią topografi, ale także polityki i psychologii. Fukushima, ze swoją historią i kulturą jest dziś skazywana na ostracyzm przez japońską politykę ekonomiczną a także medialną. Projekt Fukushima! służyć ma temu, by to miejsce pozostało żywe. Należy pamiętać o tragicznych wydarzeniach w tamtejszej elektrowni, ale jako punkt wyjścia do lepszej przyszłości.

15 sierpnia odbędzie się festiwal Fukushima! Niektórzy mogą powiedzieć, że to nie czas ani miejsce na festiwal. My twierdzimy jednak, że właśnie sztuki, muzyki i poezji potrzeba nam by móc skonfrontować się z rzeczywistością - mówią organizatorzy.

Równocześnie odbędzie się bliźniacze wydarzenia na całym świecie.

Amsterdam: Czujemy łączność z ludźmi w Japonii, którzy muszą improwizować swoje nowe życie w niepewnych czasach. Stare struktury zawodzą a ludzie zmuszeni są do poszukiwania nowych dróg, by przeżyć. Oczywiście w znacznie mniejszym stopniu, doświadczamy tego teraz w Holandii. Zaprosiliśmy mieszkających u nas japońskich artystów by zaprezentowali nowe wspólne projekty. Choć wszyscy artyści występują za darmo, nie jest to koncert charytatywny, a raczej poszukiwanie nowej, właściwiej formy organizaowania tego typu wydarzenia.

Nowy Jork: w The Stone Johna Zorna odbędą się tego wieczoru dwa improwizowane sety. Wystąpią: John Zorn, Ned Rothenberg (sax) Uri Caine, Shoko Nagai, Karl Berger (piano) Ikue Mori (electronics) Ha Yang Kim (cello) Nels Cline, David Watson (guitar) Yuka Honda (keyboards) Satoshi Takeishi (drums) Shayna Dunkelman (percussion) Chuck Bettis, Michael Carter (electronics) Kato Hideki (bass) i wielu gości specjalnych.

Dochód z biletów zostanie przekazany projektowi Fukushima!

Koncert będzie transmitowany w radio internetowym DOMINIQUE BALAY i będzie go można słuchać tutaj:  http://droitdecites.org/2011/06/08/websynradio-en-direct-de-the-stone-new-york-fukushima/

Szczegóły dotyczące Projektu Fukushima! znaleźć można tutaj.