Ostatnia odsłona tegorocznego Palm Jazz: Wojciech Karolak Quartet i Dave Douglas & Joe Lovano Quintet

Autor: 
Redakcja

Kwartet Wojciecha Karolaka i kwintet Sound Prints Joe Lovano i Dave’a Dauglasa zamkną w niedzielę 28. października tegoroczny Palm Jazz Festiwal.

Wojciech Karolak Quartet wystąpi w składzie: Wojciech Karolak – organy Hammonda, Tomasz Grzegorski – saksofon, Jerzy Małek – trąbka, Arek Skolik – perkusja.

Wojciech Karolak wszechstronny muzyk jazzowy, dał się poznać głównie jako pianista, organista, saksofonista, a także kompozytor i aranżer. Debiutował w połowie lat 50. jako saksofonista w zespole Jazz Believers. W następnych latach (1959-60) występował z The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. Jednocześnie grał na fortepianie w zespołach Andrzeja Kurylewicza i Jerzego Matuszkiewicza. Po krótkim okresie kierowania własnym trio (1962), współpracował w latach 1963-66 z Polish Jazz Quartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Przez kilka lat (1966-73) przebywał w Skandynawii, gdzie grał w różnych szwedzkich i międzynarodowych składach. Szczególnie ważna w tym czasie była współpraca z Michałem Urbaniakiem, z którym koncertował w Europie i USA. Po powrocie do kraju założył wraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim jeden z ważniejszych zespołów polskiego jazzu, kwartet Mainstream. Karolak stał się poszukiwanym i modnym muzykiem, pojawiał się w zespołach Janusza Muniaka, Zbigniewa Namysłowskiego, Tomasza Szukalskiego, w Studio Jazzowym Polskiego Radia oraz z happy-jazzową grupą SPPT Chałturnik. W 1979 r. postanowił ograniczyć koncerty i poświęcić się kompozycji. Tworzył wówczas popularne piosenki rozrywkowe i kabaretowe, pisane najczęściej do tekstów żony – Marii Czubaszek. W 1984 r. zaczął znowu koncertować. Powstało wówczas trio, w którym gra z saksofonistą Tomaszem Szukalskim i perkusistą Czesławem Bartkowskim.

Tomasz Grzegorski zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma. W roku 1998, wraz z zespołem Parnas Jazz Quintet, został laureatem 1. miejsca na festiwalach: Jazz Juniors, Pomorska Jesień Jazzowa oraz 2. miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych W Siedlcach. W 1999 roku rozpoczął współpracę z Jerzym Małkiem i jego kwintetem. Zespół zdobył 1. miejsca na festiwalach: Jazz Juniors '99, Pomorska Jesień Jazzowa '99 oraz na Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni W roku 2000. Tomasz Grzegorski jest również laureatem 3. miejsca na Międzynarodowych Zmaganiach Jazzowych (2003). W 2005 roku został zaproszony przez światowej sławy skrzypka Nigela Kennedy’ego do zespołu Nigel Kennedy International Quintet, z którym grał koncerty na całym świecie. Współpracował i nagrywał między innymi z: Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Markiem Bałatą, Andrzejem Cudzichem, Wojciechem Groborzem, Wojciechem Karolakiem, Leszkiem Kułakowskim, Jarosławem Śmietaną, słowackim triem Nothing But Swing, Josef "Dodo" Sosoka Jazz Family oraz kubańskim trębaczem Lazaro Cruzem. Występował na wielu festiwalach w kraju, jak i za granicą.

Jerzy Małek trębacz i kompozytor ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jego kwintet prezentował się na szeregu konkursów i festiwali jazzowych w Polsce i za granicą, zdobywając pierwsze miejsca i nagrody indywidualne. Do najważniejszych należą: pierwsze miejsce na Jazz Juniors 1999 oraz „Klucz do Kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej, zdobyty w tym samym roku. W 2000 r Jerzy Małek został laureatem Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach oraz „Nową nadzieją" w corocznej ankiecie czytelników Jazz Forum. W 2004 r. artysta zdobył trzecie miejsce na Międzynarodowych Zmaganiach Instrumentów Dętych W Szczecinie, w których udział brali muzycy z Europy i USA. Jak dotąd Małek grał z takimi muzykami jak: Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Steve Logan, Gary Guthman, Stanisław Sojka, Janusz Strobel, Wojciech Groborz, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Dan Tepfer, Maria Schneider i inni.

Arek Skolik perkusista i kompozytor doskonale wykonujący zarówno klasyczny jazz, jak i różnorodne formy muzyki nowoczesnej, współpracował m.in. ze Stanisławem Sojką, Januszem Muniakiem, Tomaszem Gwicińskim, Leszkiem Możdżerem, Maciejem Sikałą, Andrzejem Urnym, Tomaszem Szukalskim, Krzysztofem Kobylińskim, Piotrem Wojtasikiem, Jerzym Milianem, Tymonem Tymańskim, Johnem Zornem, Steve’em Loganem, Jarosławem Śmietaną, Niną Stiller, Joachimem Menclem.

W koncercie wieńczącym Palm Jazz 2012 zagra gwiazdorski kwintet Dave’a Douglasa & Joe Lovano: Joe Lovano – saksofon tenorowy, Dave Douglas – trąbka, Lawrence Fields – fortepian, Linda Oh – kontrabas, Joey Baron – perkusja.

Joe Lovano wybitny amerykański saksofonista i kompozytor. Studiował         Berklee College of Music, później został uhonorowany specjalną nagrodą tej uczelni oraz w 1998 roku tytułem doktora honoris causa. W swojej karierze koncertował i pracował z takimi muzykami jak: John Scofield, Bill Frisell, Dave Liebman, Michael Brecker, Paul Motian, Elvin Jones, Gunther Schuller. Współpracował z Albertem Daileyem i Chetem Bakerem, był solistą w big-bandzie Woody'ego Hermana oraz The Thad Jones/Mel Lewis Orchestra, grał z Charlie Haden's Liberation Music Orchestra, Aldem Romano i u Lonniego Smitha. Dla legendarnej wytwórni Blue Note Records nagrał ponad 20 doskonale ocenianych albumów, nagrywa także dla ECM, Soul Note, Enja i Evidence Records. Jego grę na saksofonach cechuje najwyższy kunszt, piękny ton, ekspresja i nieskończona inwencja w improwizacji.

Dave Douglas to aktualnie jeden z najciekawszych trębaczy jazzu i nowej muzyki improwizowanej. Dysponuje błyskotliwą techniką i charakterystycznym, łatwo rozpoznawalnym brzmieniem instrumentu. Muzyka, którą wykonuje, z jednej strony nacechowana jest nowatorstwem w traktowaniu jazzowej kompozycji, z drugiej – charakteryzuje się głębokim i erudycyjnym poszanowaniem różnorodnych muzycznych tradycji. W latach 1981-1983 studiował na słynnej Berklee College of Music oraz w New England Conservatory. Podczas studiów zafascynowany był twórczością Igora Strawińskiego, Antona Weberna, Oliviera Messiaena, Johna Coltrane’a oraz Steviego Wondera. Od 1984 roku kontynuował naukę na nowojorskim uniwersytecie, a równocześnie koncertował razem z grupami jazzowymi, funkowymi i eksperymentalnymi. W latach 1987-1990 jeździł na międzynarodowe trasy z artystami, takimi jak: Horace Silver, Vincent Herring, Tim Berne, Don Byron, Dr. Nerve oraz The Bread and Puppet Theater. Z początkiem lat 90. rozpoczyna nagrywać własną muzykę. Dziś jego bogata dyskografia - 28 autorskich albumów i gościnny udział w ponad 100 nagraniach - obejmuje płyty wydane w wytwórniach: The Hat Art, DIW, Soul Note, New Word Records, Arabesque, Songlines, Winter & Winter, RCA Victor Premonition Records. W 2005 roku artysta utworzył własną firmę wydawniczą pn. Green Leaf Music. Aktualnie Dave Douglas nie koncentruje się tylko na rolach instrumentalisty i bandleadera, pracuje również jako kompozytor, wykonawca, nauczyciel, organizator festiwali i warsztatów muzycznych. Przez ostatnie pół dekady był kilkakrotnie wybierany na trębacza, kompozytora i jazzowego artystę roku przez takie instytucje jak: New York Jazz Awards, „Down Beat”, „JazzTimes”, „Jazziz” oraz Italian Jazz Critics’ Society.

Lawrence Fields pianista, absolwent Berklee College of Music. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie współpracę m.in.z: Nicholasem Paytonem, Jeffem „Tain" Wattsem, Rodneyem Greenem, Lage Lundem, Oscarem Brownem Jr., Branfordem Marsalisem, Joem Lovano i Dave’em Douglasem.

Linda Oh kontrabasistka, kompozytorka, pedagog. Nowy głos współczesnej muzyki improwizowanej i jazzu. Urodzona w Malezji, dorastała w Australii, zdobywając uznanie i nagrody na jazzowej scenie oraz grając w lokalnych grupach rockowych. Z miłości do jazzu przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie występowała min. ze Steve’em Wilsonem, Kennym Barronem, Joelem Frahmem, T.S. Monkiem, Markiem Whitfieldem, George’em Garzone, Mikiem Moreno, Patrickiem Corneliusem i Slidem Hamptonem, Dave’em Douglasem, Kevinem Hayesem, Cyrusem Chestnutem.

Joey Baron wybitny amerykański perkusista. Lista artystów, z którymi współpracował, jest imponująca, znajdują się na niej m.in.: Carmen McRae, Dizzy Gillespie, Tony Bennett, Chet Baker, Art Pepper, Stan Getz, Lee Konitz, Joe Lovano, Big Joe Turner, John Abercrombie, Mel Lewis, Pat Martino, Arthur Blythe, Ron Carter, James Carter, Harry Sweets Edison, David Sanborn, Al Jarreau, Jim Hall, Randy Brecker, Marian McPartland, John Scofield, Marc Johnson, Fred Hersh, John Taylor, Enrico Pieranunzi, Toots Thielemans, John Medeski, Marc Ribot, John Zorn, John Lourie, Bill Frisell, Fred Frith, Tim Berne, Uri Caine, Dave Douglas, Wayne Horvitz. Ponadto występował we własnym trio „Barondown" z Ellerym Eskelinem i Joshem Rosemanem oraz w kwartecie „Killer Joey” z Bradem Schepikiem, Steve’em Cardenasem i Tonym Scherrem, a także z grupami: Naked City, Masada, The Lounge Lizards. Współpracował rónież z wieloma artystami spoza kręgu jazzowego, w tym m.in.z: Laurie Anderson, Vinicusem Cantuarią, Davidem Bowie, Patricią Barber, Philipem Glassem i The Los Angeles Philharmonic.

28.10.2012, Gliwice

Scena Bajka, godz. 19:00