Omar Sosa na zakończenie tegorocznego Jazzu na Starówce

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jedna z ciekawszych postaci world-music i współczesnego afro-cuban jazzu.  Pianista, wokalista i kompozytor kubański. 7-krotnie nominowany do nagrody Grammy, laureat nagród BBC Radio Award Jazz Journalists Association, Independent Music Award, Jazz Echo. Omar Sosa wystąpi 29-go sierpnia na Rynku Starego Miasta w Warszawie, na zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu Jazz na Starówce.

Omar Sosa urodził się w 1965 roku w niewielkim kubańskim Camaguey. Jako ośmiolatek rozpoczął studia w lokalnym konserwatorium, zgłębiając tajniki gry na instrumentach perkusyjnych, zwłaszcza marimbie. Jako kilkunastolatek przeniósł się do Escuela Nacional De Musica Havana, gdzie podjął naukę w klasie fortepianu. Jako pianista uzyskał dyplom w hawańskim Institute Superior de Art.

W konserwatorium, zainteresował się jazzem. Słuchał płyt amerykańskich mistrzów jak Charlie Parker, John Coltrane, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Keith Jarret. Poznawał afro – kubańska tradycją (Chuco Valdes, Irakere) oraz europejską muzykę ludową i klasyczną (Chopina, Bartoka, Satie). Muzyka Theloniusa Monka, pozostawiła największe piętno w jego twórczości. W 1993 roku przeprowadził się do Ekwadoru, gdzie zgłębił umiejętność gry na marimbie. W 1995 roku, po krótkim pobycie na Majorce, osiadł w okolicy San Francisco. Zrealizowana w Kalifornii autorska, solowa płyta Omar Sosa, stała się początkiem jego kariery. Albumy pianisty zaczęły pojawiać się na listach bestsellerów i zaczęły docierać do Europy. Od tamtego momentu Omar Sosa nagrał 24 albumy.

Jego ostatnia płyta „Ile” nawiązuje do latin jazzu z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku w Hawanie (muzyki min. Rubén Gonzáleza, Machito, Chucho Valdésa i Irakere).

Muzyka Sosy to oryginalny styl określany, jako jazz afro-kubański. Nowatorsko i oryginalnie łączy radosne rytmy kubańskiej „Buena Vista”, afrykańską tradycję, jazz, world music, hip-hop i elementy elektroniczne.

CO? – Omar Sosa – AfroCubano Quartet
KTO? – Omar Sosa, Ernesto Simpson, Childo Tomas, Leandro Saint-Hill
GDZIE? – Rynek Starego Miasta, Warszawa
KIEDY? – 29/08/2015, 19:00
BILETY? – wstęp wolny

Tagi: