Omar Sosa i Joo Kraus w duecie na jaZZ i Okolice

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

W najbliższą niedzielę, 8-go listopada na festiwalu jaZZ i Okolice, w hali widowiskowo-sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie wystąpi duet Omar Sosa i Joo Kraus.

Omar Sosa - znakomity kubański pianista i improwizator, mistrz instrumentów perkusyjnych, wokalista i kompozytor. Ukończył słynny hawański Institute Superior de Arte. Zafascynowany z jednej strony Nat King Colem czy Chucho Valdesem, a z drugiej nagraniami Oscara Petersona, Herbiego Hancocka, Chicka Corei, Keitha Jarretta oraz saksofonistów Charliego Parkera i Johna Coltrane'a, zaczął improwizować i studiować muzykę pianisty Theloniousa Monka. Na początku lat 90-tych Omar Sosa rozpoczął swą muzyczną i życiową podróż. 

 Zrealizowana w Kalifornii autorska, solowa płyta "Omar Sosa" stała się zaczątkiem kariery oraz licznych propozycji dla utalentowanego pianisty. Za album "Mulatos" otrzymał m.in. nagrodę BBC Radio Award 2004, nominację do Grammy Award oraz wyróżnienie Jazz Journalists Association za najlepszy latin - jazzowy album roku. Na solowej płycie "A New Life" swoimi improwizacjami - w opinii recenzentów - dorównywał takim gigantom jak jego guru Monk, Jarret czy Art Tatum. 

Pianista z wielkim powodzeniem występuje na całym świecie. Jest atrakcją najważniejszych festiwali. Gra w prestiżowych klubach i w salach koncertowych od Nowego Jorku, Tokio, Mediolanu, Paryża, Barcelony, Londynu, Montrealu po Kapszdat. 

Joo Kraus - jest jednym z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia, od lat związany z niemiecka sceną nu-jazzu oraz electric-jazzu. Współtworzył brzmienie Kraan, Tab Two, Soulounge, Jazzkantine oraz De Phazz. Jego muzyczne pomysły, brawurową grę na trąbce oraz charakterystyczne brzmienie usłyszeć można w nagraniach zarówno jazzowego Pee Wee Ellisa (album "Diffrent Rooms"), grupie Passport Klausa Doldingera, albumach Johanesa Endersa ("Human Radio"), Petera Fesslera ("Lovers, Fools & Dreamers"), ale także w rockowych formacjach BAP, Furry In The Slaughterhouse. Największą popularność, uznanie i nagrody przyniosły trębaczowi nagrania i koncerty w Tab Two, niemieckim duecie (z basistą Helmutem Hattlerem), który stał się forpocztą hip-jazzu, drum'n'base i acid-jazzu w Europie w latach 90-tych. W 2003 roku Joo Kraus zrealizował autorski, bestsellerowy album "Public Jazz Lounge" w którym nu-jazzowym brzmieniom poddał wielkie standardy jazzu ("Birdland" Joe Zawinula) czy soulu ("Gataway" grupy Earth, Wind & Fire). Współpracował z Omaro Portuendo, Compaya Seguendo oraz pozostałymi muzykami legendarnego Afro-Cuban. (opracowano na podstawie: erajazzu.eu)

CO? – jaZZ i Okolice: Omar Sosa / Joo Kraus
KTO? – Omar Sosa, Joo Kraus
GDZIE? – Hala widowiskowo-sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu, Jaworzno
KIEDY? – 08/11/2015, 18:00
BILETY? – 45 zł / 60 zł

Tagi: