Olbrzym i Kurdupel na warsztatach Free Improv

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

28-go marca odbędą się warsztaty muzyki Free Improv w Rumskim Domu Kultury „Janowo”. Organizatorami oraz prowadzącymi warsztaty są muzycy tworzący duet „Olbrzym i kurdupel” czyli basista Marcin Bożek i saksofonista Tomek Gadecki.

Muzycy ostatnie lata poświęcili muzyce improwizowanej koncertując, biorąc udział w warsztatach, festiwalach, nagrywając i wydając wiele płyt. Zebranym doświadczeniem a jest ono bardzo bogate postanowili podzielić się z innymi muzykami. Pomysł na warsztaty powstał pod wpływem udziału w innych podobnych warsztatach np. z Williamem Parkerem, Evelyn Glennie, Maggie Nicols i wieloma innymi. Marcin I Tomek przez lata wypracowywali swój własny autorski program ćwiczeń i metod rozwijania intuitywnych metod komponowania – tworzenia muzyki. Program warsztatów będzie bardzo intensywny i wymagający i daltego skierowane są one do muzyków którzy opanowali swój warsztat instrumentalny czy wokalny.

Aby zgłosić chęć udziału w warsztatach proszę napisać na adres olbrzymikurdupel@wp.pl lub dzwonić pod numer 668 111 550.

OLBRZYM i KURDUPEL - to duet improwizatorów, Marcina Bożka i Tomasza Gadeckiego.
Wspólne muzykowanie pozwala im spełniać się artystycznie. W improwizacji czują się wolni i nie skrępowani niczym. Ich gra przesycona jest emocjami, które prowadzą ich w bardzo różne stylistycznie rejony muzyczne. Nie skupiają swojej uwagi na budowaniu za wszelką cenę swej odmienności od istniejących gatunków, a w ręcz przeciwnie to emocjonalne podejście do gry sprawia że każdy koncert jest inny i zaskakujący nawet dla samych muzyków. Proces komponowania utworu jest tutaj tożsamy z jego premierowym i jedynym wykonaniem.
 Duet powstał wiosną 2007 roku w Trójmieście. Na początku roku 2008 pod nazwą Olbrzym i kurdupel weszli do studia i zarejestrowany został materiał na pierwszą płytę o dźwięcznym tytule Frrrrr.... 7 kwietnia 2012 ukazał się drugi album pod tytułem Six Philosophical Games. 15.02.2014 miała miejsce premiera trzeciej płyty zespołu wydanej nakładem Kilogram Records. Album jest rejestracją koncertu, który odbył się w klubie Alchemia w Kraowie i nosi tytół "WORK". Duet występował na kilku festiwalach midzy innymi Jazz Jantar w Gdańsku czy Dzianie się w Olsztynie gdzie otrzymał wyróżnienie. 
Muzycy od samego początku przyjęli konwencję swoich koncertów jako spektaklu dźwięku i obrazu. Tak jak na zdjęciu powyżej muzycy w białych kombinezonach na których wyświetlane sa wizualizacje. Muzycy przez wiele lat wspólnych prób i eksperymentów wytworzyli swój własny świat muzyki improwizowanej co ciekawe nie szukając odrbności czy inności za wszelką ceną ale raczej posługując się wieloma gatunkami, czerpiąc garściami z tego co przyczyniało się do indywidualnego rozwoju każdego z muzyków.

Tagi: