Okuden Music Series Spring 2012: Matthew Shipp Mateusz Walerian: M-theory project

Autor: 
Redakcja

15 maja o godzinie 20:00 w toruńskim Dworze Artusa za klawiaturą Steinwaya zasiądzie Matthew Shipp, uznawany za wizjonera współczesnej pianistyki jazzowej, w towarzystwie saksofonisty i kompozytora Mateusza Waleriana. 

Muzycy współpracowali już ze sobą podczas OKUDEN MUSIC SERIES Fall 2011, kiedy to pianista wystąpił wraz Mateusz Walerian Trio jako gość specjalny. Ówczesna współpraca okazała się na tyle inspirująca dla obu muzyków, iż w niedługim czasie postanowili stworzyć wspólny projekt, tym razem w duecie - Matthew Shipp Mateusz Walerian : M-theory project - którego efektu będzie można doświadczyć już podczas majowego koncertu.

Matthew Shipp to czołowa postać nowej generacji gigantów jazzu, jednym z najbardziej uznanych pianistów jazzowych w historii gatunku. Kreując własną, unikatową stylistykę instrumentu, pozostaje jednym z niewielu w świecie jazzu muzyków tej rangi. Shipp jest muzykiem bezustannie eksperymentującym tak z materią jak i formą swej muzyki. W swojej muzycznej podróży realizuje różnorodne projekty, od solowych, poprzez duety, tria po kwartety. Od końca lat 90. Shipp pojawia się w coraz to nowych kontekstach, jako muzyk prezentujący się w postmainstreamowej manierze (nagrania jego kwartetu), czy też obecnie przede wszystkim jako muzyk, który zabrał głos podczas procesu twórczego nowej muzyki, powstającej ze splotu muzyki współczesnej, niejednokrotnie eksperymentalnej, elektronicznej oraz improwizowanej.

Od pewnego czasu oprócz akustycznego fortepianu ponownie sięgnął po Fender Rhodes'a, nie obce stały mu się też syntezatory. W tym czasie zmienił się też nieco język wypowiedzi Shippa. Od kilku lat jego pianistyka to już nie tylko posttaylorowskie klastery, ale sięganie do całego wachlarza środków wyrazu, od bebopu począwszy, a na współczesnej awangardzie skończywszy. (matthewshipp.com)

Mateusz Walerian obok saksofonu, który jest jego głównym instrumentem, wykorzystuje również walory innych instrumentów takich jak klarnet, czy klarnet basowy, kreując szerokie spektrum kolorystyczne realizowanych przez siebie projektów. Znamienny rys na twórczości muzyka odcisnęły japońska oraz indyjska muzyka klasyczna, klasyka jazzowa, a także muzyka współczesna. Jego muzyka jest silnie osadzona w stylistyce mainstreamu jazzu nowoczesnego (hard free bop) z ukłonem w stronę awangardowej muzyki atonalnej. (mateuszwalerian.com)

Jest autorem wielu muzycznych przedsięwzięć z udziałem muzyków stanowiących ścisłą czołówkę światowej sceny muzyki improwizowanej. Prowadzi szereg autorskich projektów, takich jak MATEUSZ WALERIAN TRIO, MUTANT DEFINITION, SAINTHUNTER, WHITE LOTUS, ZEN, BLACKADMIN, czy DEMIURGE DROPPIN' ACID. Muzyk prowadzi również aktywną współpracę ze znakomitościami chicagowskiej sceny jazzowej oraz nowojorskiej awangardy. Mateusz Walerian jest również dyrektorem artystycznym autorskiego cyklu koncertowego OKUDEN MUSIC: SOUND TO THE DEEPEST, prezentującego wybitnych wizjonerów stanowiących czołówkę światowej sceny muzycznej.

15.05.2012, Toruń

Centrum Kultury Dwór Artusa, godz. 20:00

Bilety: 30zł

Dostępne w Klubokawiarni Galeria Fotograficzna Kontrapunkt oraz w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu