Oda dla Ornette'a - kwartet OGJB z nowym albumem - Ode To O

Autor: 
Redakcja (Materiały prasowe)
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

OGJB quartet czyli jeden z najciekawszych zespołów typu all stars nowojorskiej sceny zapowiada swoją najnowszą płytę. Nazwa bandu to akronim stworzony od imion jego członków. Oliver Lake na saksofonach, Graham Haynes na trąbce, Joe Fonda na kontrabasie i legendarny perkusista Barry Altschull dziś proponują album poświęcony wielkiemu Ornettowi Colemanowi.

Ode To O to ich druga płyta w dyskografii, po ogromnie wysko cenionym Bamako wydanym w maju 2019 roku albumie Bamako. Jego tytuł pochodzi od tytułu kompozycji Barry'ego Altchulla, którą napisał w 2015 roku tuż po śmierci Ornette'a Colemana. Historia tego kwartetu, który na nasze szczście nie rozwiązał się chwilę po powstaniu datuje się na 2016 rok. Wówczas ci czterej dżentelmani wystąpili na nowojorskim festiwalu WInter Jazz Festival. Na swoją pierwszą restrację płytową kazali czekać trzy lata, ale to nie powino nikogo zbytnio dziwić, każdy z nich bowiem to nie tlyko mistrz w swojej klasie instrumentalnej, ale także bardzo aktywny artysta i lider wielu innych przedsięwzieć artystycznych. Ustalenie wspólnego terminu na nagraniową sesję mogło zająć trochę czasu. 

Ode to O od swojej poprzedniczki takż dzieli trzyletni okres. W styczniu 2022 roku płyta ukaże się na rynku i zawierać bedzie kompozycje kazdego z członków kwartetu. O ile jednak Bamako była albumem w pełni akustycznym tutaj w panoramie brzmieniowej pojawi się elektronika, którą zaprzągł w proces twórczy Graham Haynes. Tak skomentował ten fakt Joe Fonda: "elektronika przekierowała nas w kompltnie nowa strefę doświadczeń i otworzyła muzykę zupełnie nowe mozliwości".

Podobnie jak poprzednią płytę, tak i tę wyda firma Tum Records. 

 

 

Tagi: