The Nu Band na Krakowskiej Jesieni Jazzowej

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Na dźwięk nazwy Nu Band, miłośnikom Krakowskiej Jesieni Jazzowej z pewnością zapala się lampka sympatii i ciekawości. Tym zaś, którym Nu Band niewiele mówi, podpowiemy, że grupę, która wystąpi 24 listopada, w klubie Alchemia, tworzą weterani muzyki szeroko definiowanego jazzu i oczywiście muzyki improwizowanej. Weterani, choć brak energii i pomysłów to ostatnia rzecz, którą można im zarzucić. 

Grupa powstała w 1999 r. z inicjatywy Roya Campbella i Lou Grassiego. Campbell nazywany był często najbardziej utalentowanym trębaczem muzyki improwizowanej. Był twórcą grupy Pyramid Trio, w której grał z Williamem Parkerem i Hamidem Drake’m. Lou Grassi to z kolei perkusista, który współpracował z takimi muzykami, jak Johnny Hartman, William Parker czy Perry Robinson. Grający na saksofonie i klarnetach Mark Whitecage to 80-letni dziś multiinstrumentalista i kompozytor, który wyobraźnią i pomysłowością mógłby obdarować niejednego młodego muzyka. Liderem grupy jest zaś niestrudzony Joe Fonda, wieloletni członek sekstetu Anthony Braxtona, współpracownik Archie Sheppa, Billa Dixona, Perry Robinsona i Curtisa Fullera.

W tym składzie, znakomity amerykański kwartet koncertował wielokrotnie w Stanach Zjednoczonych i Europie, odwiedzając również Kraków. Pod koniec października tego roku minęło dokładnie 10 lat od koncertu grupy na II edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej.
Po przedwczesnej śmierci Roya Campbella w 2014 r. muzycy zdecydowali o dalszej grze po szyldem Nu Band. Campbella godnie zastąpił inny mistrz trąbki, Niemiec Thomas Heberer.

CO? – 12. Krakowska Jesień Jazzowa: The Nu Band
KTO? – Mark Whitecage, Joe Fonda, Lou Grassi, Thomas Heberer
GDZIE? – Alchemia, Kraków
KIEDY? – 24/11/2017, 20:00
BILETY? – 30 pln przedsprzedaż / 40 pln w dniu koncertu

Tagi: