Nowy album Little Women ukaże się już za kilka dni

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Brooklyński kwartet Little Women pod wodzą saksofonisty tenorowego Travisa Laplante 9. kwietnia pod szyldem oficyny wydawniczej AUM Fidelity wyda swój trzeci album, zatytułowany „Lung”, który stanowi kontynuację wcześniejszych płyt – debiutanckiej ‘Teeth’ z 2008 roku i kolejnej wydanej również przez AUM ‘Throat’ w 2010 roku.

Kompozycje zawarte na ‘Lung’ mają kształt upadku czegoś pięknego. Podczas pracy nad nimi posługiwaliśmy się szekspirowską koncepcją formy. Główne tematy, które rozwijały się organicznie podczas tworzenia ‘Lung’ to: życie i śmierć człowieka, wdech i wydech, śmierć ziemi (sezonowa i ostateczna). Te tematy istnieją jednocześnie na dwóch poziomach: mikro- i makrokosmicznym, co oznacza, że istnieją jednocześnie w każdym dźwięku, każdej frazie, sekcji i w całości” tak o swoim najnowszym albumie mówią członkowie zespołu.

W muzyce zespołu odnajdziemy inspiracje różnymi gatunkami muzycznymi jak free jazz, hardcore, noise, punk rock choć sami muzycy, jak podkreślił Laplante w jednym z wywiadów wolą, gdy ich twórczość nazywana jest po prostu muzyką, wyrafinowaną i zaawansowaną kompozycyjnie. Podczas swoich koncertów wykonują muzykę skomponowana, swobodnie przechodzącą w żywiołową improwizację, naturalnie nasyconą sporą dawką czystej emocjonalności.

Członkowie Little Women: Travis Laplante – saksofon tenorowy, Darius Jones – saksofon altowy, Andrew Smiley – gitara i Jason Nazary - perkusja  współpracowali z czołowymi przedstawicielami jazzu i muzyki improwizowanej takimi jak: Anthony Braxton, Steve Lacy, Mark Dresser, Jim Black, Trevor Dunn, Dave Liebman, Joe Lovano, George Garzone, Chad Hugo (The Neptunes), Gerry Hemingway, Joe Morris, Matt Wilson, Michael Formanek, Mat Maneri i Dave Koz. Muzycy Little Women grają także w zespołach: Zs, Extra Life, Cutter, Period, Archaeopteryx.