Noworoczne po:stanowienia ECM

Autor: 
Redakcja

Kiedy robisz coś nieustannie przez przeszło 40 lat, niezależnie od tego co to jest, w twojej pracy zawiera się niesamowity ślad czasu. Kiedy te cztery dekady poświęcasz na wydawanie płyt, wtedy te ślady, znaki, symbole nastroju, emocji, rewolucji są tym lepiej słyszalne. ECM postanowiło przegrać na płyty CD (a także 180-gramowe analogi oraz pliki cyfrowe wysokiej rozdzielczości) 7 płyt ze swego przepastnego katalogu - tych, które zdaniem Manfreda Eichera i jego współpracowników najlepiej oddają filozofię słynnego wydawnictwa.

Seria Re:solutions nosi podtytuł: Story of listening. W serii ukazały się zarówno nagrania solo, w duecie, trio, kwartecie jak i z udziałem kilku orkiestr symfonicznych.
Najliczniejszy skład znalazł się na płycie „Seven Songs For Quartet And Chamber Orchestra”. Gary’ego Burtona. Tłoczno jest też na krążku „Arbour Zena” tria Keith Jarrett, Jan Garbarek i Charlie Haden z udziałem członków Orkiestry Symfonicznej Radia w Stuttgartcie. W serii znalazło się też pierwsze nagranie „Miroslav Vitous Group” - w składzie Vitous/John Surman / Kenny Kirkland / Jon Christensem.

Perłą serii jest z pewnością „Contrasts” Sama Riversa z udziałem Dave’a Hollanda, Thurmana Barkera oraz 27-letniego wtedy puzonisty - George’a Lewisa. Celem spotkania było - jak to często u Riversa bywało, granie wszystkiej muzyki: jazzu, bluesa, swingu, kameralistyki, do zewnątrz, do środka…

Nietypowa jest także płyta „Ritual”, na której kompozycje Keitha Jarretta wykonuje pianista Dennis Russell Davies. Spod znaku piano solo w serii ukazała się też słynna płyta Abdullaha Ibrahima „African Piano”. Duety reprezentuje krążek „Five Years Later” - zapis spotkania Johna Abercrombie i Ralpha Townea, marcu 1981 roku - 5 lat po ich pierwszym wspólnym nagraniu - „Sargasso Sea”.

To nie koniec dobrych wieści z biura ECM. Manfred Eicher po raz 9ty powalczy o statuetkę Grammy w kategorii najlepszy producent muzyki klasycznej. Amerykańska Akademia Fonograficzna wyróżniła go za Beethovenowskie „Diabelli-Variationen” w wykonaniu Andrása Schiffa, „Canto Oscuro” pianistki Anny Gourari, ”Adam's Lament” Arvo Pärta (nominowany także w kategorii najlepsza kompozycja klasyczna oraz najlepsze wykonanie chóralne) oraz „String Paths” poświęcony muzyce Dobrinki Tabakovej - album nominowany do Grammy w kategorii najlepsza klasyczne kompendium. Eicher ma już na koncie złoty gramofon - otrzymał go w 2002 roku.

Tagi: