Nowe wydawnictwo Mack Avenue SuperBand

Autor: 
Redakcja

Po raz drugi pod szyldem znanej, niezależnej wytwórni ukaże się album Mack Avenue SuperBand. Tym razem, zarejestrowane nagrania live pochodzą z ubiegłorocznej edycji Detroit Jazz Festival. Wśród wykonawców Carl Allen, Evan Perri, Kirk Whalum, Gary Burton, Aaron Diehl, Rodney Whitaker, Sean Jones oraz Warren Wolf.

Imprezy, jaką jest Detroit Jazz Festival smakoszom free jazzu nie trzeba przedstawiać. To największy festiwal gatunku, który od 1980 roku skupia gwiazdy wolnej improwizacji. Być może niektórzy zastanawiają się dlaczego akurat w czasie tego festiwalu, po raz drugi formuje się Mack Avenue SuperBand, a nagrania zostają wydane rok później na krążku? Punkt styczny dla Detroit Jazz Festiwal i amerykańskiej wytwórni stanowi osoba Gretchena Valade'a. Współzałożyciel Mack Avenue, mieszkający w Detroit biznesmen, w styczniu 2006 roku powołał do istnienia Detroit International Jazz Festival Foundation, która zarządza Festiwalem. Jednym z elementów promocyjnych, a zarazem wskazujących na powiązanie z Mack Avenue Records jest album z udziałem specjalnie na tę okoliczność wybranych muzyków, biorących udział w wydarzeniu jako SuperBand. Obok występujących już wcześniej Allena, Perri'ego, Burtona, Whitakera , Jonesa oraz Diehla, w 2013 roku na scenie w Detroit pojawił się również Kirk Whalum oraz goszczący na tegorocznej edycji Warsaw Summer Jazz Days - wibrafonista Warren Wolf. „Każdy z nas zaprezentował wysoki poziom, także jeżeli chodzi o szacunek do siebie nawzajem” – mówi Rodney Whitaker. „Lubimy ze sobą grać. To można było poczuć już na próbach. Każdy czuł się uprawniony w składzie. Nie było hierarchii, żaden z nas nie próbował wykreować się na gwiazdę. Poprzednia płyta SuperBandu miała być wizytówką poszczególnych muzyków. Tym razem chcieliśmy brzmieć bardziej jak zespół” – dodaje basista. 

Gary Burton & Warren Wolf - Señor Mouse - 2013 Detroit Jazz Festival from Mack Avenue on Vimeo.

O ile w sytuacji festiwalowej wspólne pojawienie się na scenie aż tylu muzyków tej klasy jest z całą pewnością sytuacją ciekawą, ale raczej powszechną, o tyle album dokumentujący takie wydarzenie jest ultra ciekawym przedsięwzięciem. I – jak sadzę – nie przeszkadza świadomość, że powołanie SuperBandu do istnienia jest zabiegiem czysto promocyjnym dla Mack Avenue. Na krążku usłyszymy 11 kompozycji, spośród których każda ma nieco inną specyfikę, podobnie jak różne jest doświadczenie ich wykonawców. Niewątpliwym smaczkiem albumu jest udział w nagraniach dwóch wibrafonistów Burtona i Wolfa oraz gitarzysty Perriego. Mack Avenue SuperBand Life from The 2013 Detroit Jazz Festival bedzie dostępny w sprzedaży na początku września.

Tagi: