Nowa płyta tria Bobo Stensona - Contra La Indecision

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Rzecz jest poważna i znacząca. Szczególnie ucieszy wszystkich fanów pianistyki Bobo Stensona – człowieka, który w europejskim jazzie zapisał piękną kartę, a którego dokonań płytowych w ostatnich latach nie często możemy nie mamy za często szansy spotykać na sklepowych półkach. Contra La Indecision – taki tytuł nosi jego najnowsze dzieło płytowe.

Czy w istocie, tak jak głosi tytuł, to znakomite szwedzkie trio z Andersem Jorminem na kontrabasie i Jonem Faltem na perkusji swoją muzyką przeciwstawia się bierności i niezdecydowaniu, usłyszymy za niedługo. Album trafi do sklepów 19 stycznia. Dziś już natomiast wiemy, że artyści zaczerpnęli z szerokiego zasobu materiałów źródłowych. Wśród pomieszczonych na płycie kompozycji usłyszym z jednej strony tęskny, tytułowy utwór kubańskiego śpiewaka i autora piosenek Silvio Rodrígueza, z drugiej słowacką melodię ludową w adaptacji Beli Bartóka, fragment Cançons I Danses Mompou oraz Elégie Erika Satie. Pozstałe utwory to dziełka piór lidera i kontrabasisty oraz zespołowe improwizacje.

Jak podaje w materiałach promocyjnych wydawca, a jest nim, a jakże monachijska ECM, „charakter grupy oraz muzyczna tożsamość każdego z jej członków sprawia, że dobór tego materiału był rzeczą logiczną, niemal organiczną. Liryczny sznyt Stensona, folkowy styl kontrabasisty Jormina, oparty na grze smyczkiem oraz gęsta, bogata w fakturę gra perkusyjna Jon Fälta brzmią na tej płycie wyjątkowo spójnie. Contra la indecision to pierwszy od sześciu lat krążek grupy. Album został nagrany w maju 2017 roku  w Auditorio Stelio Molo RSI Studio w Lugano. Jego producentem jest Manfred Eicher.
 

Tagi: