Nowa płyta Kita Downesa – Obsydian

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Pamiętacie wydany w 2015 roku, debiutancki album kolektywu Time Is A Blind Guide? Debiutował nim w barwach ECM pianista Kit Downes. Krążek ten sprawił, że młody pianista został okrzyknięty jednym z największych jazzowych talentów przez krytyków na całym świecie. Teraz czas na kolejną płytę pianisty zatytułowaną Obsydian.

Choć jego najnowszy album ma raczej mało wspólnego z tradycyjnie pojmowanym jazzem, nie ulega wątpliwości, iż muzykę tę mógł nagrać jedynie improwizator o bardzo wyrafinowanej wrażliwości. Wrażliwość tą kształtowały rozmaite muzyczne doświadczenia - Downes próbował swoich sił między innymi jako organista kościelny. Ostatnio, zainteresowany eksplorowaniem ich możliwości brzmieniowych, artysta powrócił do gry na organach.

W listopadzie ubiegłego roku producent Sun Chung wybrał się z Downesem do trzech angielskich kościołów – Jana Chrzciciela i św. Edmunda w Suffolk oraz Union Chapel Church w londyńskim Islington. Wszystkie trzy posiadają diametralnie różną akustykę, a przede wszystkim – organy o zupełnie odmiennej charakterystyce brzmieniowej. Downes w niezwykle kreatywny sposób bada każdy z tych wspaniałych instrumentów. Choć Obsidian to solowe dzieło Kita Downesa, w jednym z utworów dołącza do niego saksofonista tenorowy Tom Challenger. 

Tagi: