Nowa płyta Grażyny Auguścik!

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Personal Selection to podsumowanie dotychczasowego dorobku muzycznego Grażyny Auguścik – mieszkającej w Chicago wokalistki, aranżerki, kompozytorki, producentki, założycielki niezależnej wytwórni płytowej GMA Recordjednej z najciekawszych postaci polskiego jazzu.

Dwupłytowy zbiór, na który składają się 22 utwory wybrane osobiście przez artystkę to dokumentacja niezwykłych, twórczych spotkań z innymi wybitnymi osobistościami jazzowego świata: m.in. Patricią Barber, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Johnem McLeanem,  Andrzejem Jagodzińskim, Paulinho Garcią, Bogdanem Hołownią i Jarkiem Besterem.

„Każda płyta którą nagrałam, to zamknięcie jakiegoś rozdziału w życiu muzycznym. Żadna nie powstała przypadkiem. Każda ma swoją historię.” – mówi  Grażyna Auguścik. Artystka wydała 14 płyt solowych (w tym 10 we własnej firmie nagraniowej GMA Records), na 20-tu firmowanych przez innych artystów zaśpiewała gościnnie, nie licząc wielu remiksów, w których wykorzystano jej głos. „Gram z muzykami, których cenię i z którymi czuję się komfortowo”– komentuje wokalistka + „To w większości moi przyjaciele, z którymi spędzam czas także poza graniem. Emocjonalnie nadajemy na podobnych falach.”

 
Don't Let Me Go – to pierwsza płyta, którą wydałam w USA. Znalazły się na niej m.in. adaptacje utworów instrumentalnych, do których ja bądź ktoś z moich znajomych dopisał teksty. „Leaving" to utwor z jednej z pierwszych płyt solowych Kenny’ego Garretta. Uważam, że pisze on świetne piosenki. Inna jego kompozycja „Sing A Song Of Song" znalazła się na później na płycie River. Utwory „Moon Is A Harsh Mistress” i tytułowy „River” to moja podróż w nieznane wzdłuż wielkiej rzeki, która ciągle nas zaskakuje. To była pierwsza płyta, która wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród amerykańskich radiowców i krytyki. Był to mój kolejny eksperyment muzyczny m.in. z powodu doboru instrumentarium. Zespół tworzyli dwaj gitarzyści, basista i perkusista. Gitarzysta – John McLean to jeden z muzyków z którym współpracuje od pierwszej płyty i jego udział w moich produkcjach w znacznym stopniu wpływa na brzmienie zespołu. Z pewnością nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.
To moim zdaniem jeden z najlepszych gitarzystów na scenie jazzowej. Jest niezwykle kreatywny i intrygujący. Zawsze potrafi mnie czymś zaskoczyć, choć wydaje mi się że znam jego grę doskonale.
 
"Send In The Clowns" z płyty Pastels z Bogdanem Hołownią, to część mojego życia w Berklee College w Bostonie, gdzie oboje studiowaliśmy. Spotykaliśmy się w ciasnej
i dusznej ćwiczeniówce dla samej przyjemności grania, ale pod koniec studiów postanowiłam uwiecznić to na płycie. Cale szczęście, że bywam czasem konsekwentna. Praca z Bogdanem to emocje połączone z inteligencją, finezją, fantazją. On jest ponad to, co ziemskie.
 
Past forward to kolejny ważny okres w moim życiu muzycznym, to spotkanie z Jarkiem Besterem. Wirtuozem akordeonu, wielkim muzykiem, kompozytorem i aranżerem.
Współpraca z nim to wielka przyjemność, komfort i jednocześnie wyzwanie. On nie idzie na skróty i kompromisy w muzyce. To w dzisiejszych czasach wielka sztuka. Szczerze go za to podziwiam.

Współpraca z Paulinho Garcią to moja wędrówka do krainy słonecznych melodii, do skomplikowanych rytmów, bogatej harmonii i poetyckich tekstów w języku portugalskim, czyli podróż do Brazylii. Bez Paulinho nie powstała by Adanca i Fragile. Paulinho to mój przyjaciel, kompan i wspaniały muzyk-orkiestra.

Płyta swoją oficjalną premięrę będzie miała 19 sierpnia

Płytę polecają: Jazzarium.pl, Jazz Forum, Radio PiN

 

CD1

1. Summer Samba - Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Andança 3:27    

2. Moon Is A Harsh Mistress - Grażyna Auguścik, z płyty River 5:11                               


3. Don't Explain - Grażyna Auguścik, z płyty The Light    6:19                        

4. Past Forward - Grażyna Auguścik, z płyty Past Forward 8:43                

5. Send In The Clowns - Grażyna Auguścik & Bogdan Hołownia, z płyty Pastels 5:04    

6. Fragile - Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Fragile 4:52            

7. Rosemary’s Baby - Grażyna Auguścik extra bonus   5:07    

8. If I Were Blue - Grażyna Auguścik, z płyty The Light 5:57               

9. Spoza nas - Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Andança 4:08                                 


10. Dancing All Around - Grażyna Auguścik, z płyty River 4:08              

11. Mother / Matulu -  Grażyna Auguścik, z płyty Past Forward 9:13    

 

CD2
1. Apelo - Grażyna Auguścik, z płyty The Light 5:11    

2. Leaving - Grażyna Auguścik, z płyty Don't Let Me Go 4:29    

3. Loving Hearts - Grażyna Auguścik,  extra bonus 4:43    

4. Pradizer Adeus - Grażyna Auguścik, z płyty The Light 3:15    

5. Gdy wybierać jeszcze mogłam - Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, z płyty Andança 4:42

6. Sing A Song Of Song - Grażyna Auguścik, z płyty River 4:59                              


7. Bachianas Brasileiras No.5 (Cantilena) Grażyna Auguścik, z płyty River 6:52    

8. River - Grażyna Auguścik, z płyty River 9:22                

9. Silver Moonlight - Grażyna Auguścik, z płyty Live Sounds Live 7:13                          

10. No Return - Grażyna Auguścik, z płyty Past Forward 5:23                 

11. Lullaby For My Mother - Grażyna Auguścik, z płyty Don't Let Me Go 4:46