Nowa Koalicja Kenny'ego Wernera!

Autor: 
Redakcja

Kenny Werner, amerykański pianista i kompozytor, po raz ósmy nagrywa album dla powiązanej z nowojorskim klubem jazzowym Blue Note wytwórni Half Note Records. Premiera płyty zatytułowanej "Coalition" została zaplanowana na połowę września. Wśród wykonawców min. Lionel Loueke i Miguel Zenon.

Jako lider Kenny Werner nagrał do tej pory dwadzieścia dwa albumy, z czego siedem pod skrzydłami  Half Note.  Wytwórnia z dumą przypomina, że to właśnie w jej katalogu znajduje się największe dzieło pianisty – album No Beginning No End, za który otrzymał grant Guggenheim Fellowship, przyznawany od 1925 roku min. za szczególne osiągnięcia w sztuce. Nagrodzony krążek powstał we współpracy ze znakomitym saksofonistą Joe Lovano. W 2006 roku pojawiła się na rynku płyta Shadows, którą Werner nagrał w trio z braćmi Bartłomiejem i Marcinem Olesiami.

Ostatnia płyta Kenny Wernera -  Institute of Higher Learning, nagrana wraz z Brussels Jazz Orchestra powstała w 2011 roku. Po 3 latach muzyk powraca z propozycją albumu wielokulturowego. Do udziału w studyjnych nagraniach zaprosił muzyków pochodzących z różnych stron świata. Wśród nich są dwaj zdecydowani liderzy muzyki  o charakterze multikulturowym młodego pokolenia: pochodzący z Beninu gitarzysta Lionel Loueke oraz portorykański kompozytor i saksofonista altowy Miguel Zenon. Towarzyszą im również duński saksofonista Benjamin Koppel i węgierski drummer Ferenc Nemeth. Najnowsza płyta uwypukla podejście Wernera do muzyki w ogóle – pianista stara się rozszerzyć zasięg dotychczasowych obszarów wykonawczych i kompozytorskich, stawia sobie oraz swoim partnerom nowe wyzwania, które pomogą mu w artystycznym rozwoju.

Coalition to nie tylko tytuł krążka, ale również nazwa kwintetu, który tym samym uformował się wokół osoby Kenny'ego Wernera.